Dvojitá oslava šedesátin Tommyho Emmanuela v Rudolfinu

K pražskému koncertu k šedesátinám kytarového mága Tommyho Emmanuela v neděli 13. března přidali pořadatelé kvůli velkému zájmu publika ještě odpolední matiné. Zatímco ve večerním programu vedle oslavenců Tommyho Emmanuela a Stanislava Barka vystoupí také naši kytaristé Norbi Kovács, Adib Ghali a jejich velšský kolega Dylan Fowler, na odpoledním matiné bude mít Tommy Emmanuel pódium i publikum jen pro sebe. 

„Tommy Emmanuel mne vždycky překvapí svoji nekonečnou vitalitou a energií a vřelým vztahem k publiku. Jsem rád, že můžeme díky vstřícnosti Tommyho uskutečnit ještě jeden koncert a vyjít vstříc velké poptávce po vstupenkách,“ říká pořadatel koncertu a festivalu Kytara napříč žánry Stanislav Barek.

Tommy Emmanuel dostal svoji první kytaru ve čtyřech letech, hrát na ni ho naučila jeho matka. Rychle se učil podle sluchu, nedostával žádné formální lekce, dodnes neumí noty. Když otec rozpoznal talent u Tommyho i jeho bratra Phila, založil rodinný band, který kočoval napříč Austrálií. Později nastudoval a zdokonalil specifický způsob hry zvaný fingerpicking, pracující s perkusivním hraním všemi prsty většinou v kombinaci s trsátkem. Postupem času jej dovedl k nevídané dokonalosti, která dodnes bere dech: Tommyho prsty vytváří vynalézavou hrou iluzi, že na pódiu musí být někde schována doprovodná kapela, a že není možné, aby to ten usměvavý Australan, stojící suverénně na scéně, uhrál všechno sám.  

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější