Dvě provedení jedné skladby podruhé: Orchestr Berg uvede českou premiéru zvukových fotografií Istanbulu

Jedna skladba, dvě provedení. Francouzsko-německý skladatel Mark Andre pro svou skladbu üg vytvořil zvukové fotografie z různých míst Istanbulu. V české premiéře ji v sále DOX+ uvede Orchestr Berg pod vedením šéfdirigenta Petera Vrábela, a to v originálním formátu Slyšet 2x. Posluchačům po prvním uvedení nabídnou řadu zajímavostí i osobních postřehů a následně skladbu uvedou podruhé. To vše za osobní přítomnosti autora.

Téměř na den přesně před čtyřmi lety uvedl Orchestr Berg poprvé koncert v novém formátu Slyšet 2x a od té doby jej pro velký ohlas zařazuje do své sezóny pravidelně, pokaždé s novou hudbou. Formát spočívá v tom, že po prvním uvedení vybrané skladby se posluchači z úst dirigenta i jednotlivých hudebníků dozví nejrůznější zajímavosti o skladbě, ale například i detaily a perličky z procesu jejího nastudování nebo vysvětlení netradičních způsobů hudební interpretace…

Tentokrát Orchestr Berg představí hudbu skladatele Marka Andre. Tento rodilý Pařížan, který od 90. let žije v Německu, bude v Praze přítomen české premiéře své skladby üg, kterou inspirovaly mimo jiné různé duchovní prostory Istanbulu. Do skladby se otiskla i povaha unikátního města, které stojí mezi dvěma kontinenty, mezi Východem a Západem… Na kompozici intenzivně spolupracovalo také experimentální studio německého rozhlasu SWR.

Dlouho jsme se zamýšleli nad tím, jak ještě lépe současnou hudbu zprostředkovat posluchačům a pak jsme přišli na to, že opakovaný poslech je klíčem k intenzivnějšímu prožitku. My sami se každou skladbou zabýváme mnoho hodin a pozorujeme, jak se s časem naše vnímání prohlubuje,“ přibližuje formát Slyšet 2x Peter Vrábel, šéfdirigent orchestru. „S novou hudbou je to jako s cizími jazyky – čím více ji posloucháme, tím bohatší je náš zážitek,“ dodává ředitelka orchestru Eva Kesslová.

Skladatel Mark Andre bude přítomen na zkouškách v DOX+ již od soboty 9. dubna, v úterý 12. dubna uskuteční přednášku na katedře skladby HAMU. Studenty skladby zve Orchestr BERG na zkoušky, kde budou mít příležitost se detailně seznámit s dílem i jeho autorem.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější