Dvakrát nový Richter v podání Czech Ensemble Baroque

21. prosince 2016 uvede Czech Ensemble Baroque v čele s dirigentem Romanem Válkem ve světové premiéře další z děl Františka Xavera Richtera. Čtvrtý koncert abonentního cyklu Bacha na Mozarta! bude věnován obnovené premiéře duchovních děl Te Deum Laudamus a Exsultate Deo. V rámci večera ansámbl pokřtí nově vydané CD u vydavatelství Supraphon La Deposizione dalla croce F. X. Richtera, které mělo svoji premiéru v březnu 2016.

V novodobém uvedení se vedle orchestru Czech Ensemble Baroque, který řídí dirigent Roman Válek a jeho sborovou složku Tereza Válková, představí také sólisté Markéta Böhmová, polský kontratenorista Piotr Olech, Jakub Kubín a Jiří Miroslav Procházka. V Koncertu pro hoboj F dur se představí Vilém Veverka, při této příležitosti bude vůbec poprvé ve své kariéře hrát na barokní hoboj. Premiérovaná díla – dvojice kantát Te Deum D dur (1781) a Exsultate Deo zazněla poprvé a naposledy v době života Františka Xavera Richtera (1709-1789). Jako moravský rodák se stal jedním z vedoucích představitelů a vedle Jana Václava Stamice jednou z nejvýraznějších osobností Mannheimské školy, působil v Manheimu a od roku 1769 jako kapelník katedrály ve Štrasburku. V rámci dlouhodobého projektu se již podařilo uvést a ve světové premiéře natočit pro Supraphon jeho Requiem Es dur a nyní i oratorium Deposizione dalla Croce. Dvojici kantát hodlá ansámbl natočit v červnu 2017.

„Když se roku 1746 stal Franz Xaver Richter členem slavné mannheimské kapely, ocitl se v samém centru progresivního hudebního dění tehdejší Evropy, kde se v pomyslném kotli rodila nová epocha. Když se mu dostalo do rukou nejúspěšnější oratorní libreto Pasquiniho, zhudebnil jej zcela v intencích vlastního nezaměnitelného slohu, kombinujícího barokní kompoziční principy s výdobytky nově nastupujícího klasicismu. Richter použil přepracovanou verzi libreta určenou pro Johanna Adolpha Hasseho. La deposizione, jediné Richterovo italské oratorium zaznělo patrně poprvé a naposledy na Velký pátek roku 1748 v mannheimském dvorním kostele Navštívení Panny Marie,“ uvedl Roman Válek. 

Nahrávku oratoria La deposizione dalla croce vydal Supraphon na začátku prosince, na jeho vzniku se podíleli Philipp Mathmann, Piotr Olech, Kateřina Kněžíková, Jaroslav Březina a Lenka Cafourková Ďuricová a v rámci koncertu 21. 12. bude slavnostně pokřtěno.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější