středa, 15. únor 2017

Dvacet čtyři králových houslí poprvé v Praze: Slavný orchestr Ludvíka XIV. oživí studenti

Napsal(a) 

Vingt-quatre Violons du roi Vingt-quatre Violons du roi

V Praze se poprvé objeví soubor unikátních nástrojů rekonstruovaných na základě ne zcela dochovaných originálů a dobových vyobrazení, popisů, ale také výpočtů s využitím nejmodernějších technologií i řemeslného fortelu. Projekt s názvem Dvacet čtyři králových houslí představí houslový virtuos a dirigent Patrick Cohën-Akenine, se kterým přineseme velký rozhovor v březnové HARMONII.

„Navazujeme na úspěšný mezinárodní projekt Vingt-quatre Violons du roi (Dvacet čtyři králových houslí), který je rekonstrukcí slavného orchestru krále Ludvíka XIV.,“ přibližuje projekt Monika Václová, ředitelka Letních slavností staré hudby, a dodává: „Soubor  nástrojů zapůjčený z prestižního Centra barokní hudby ve Versailles obsahuje například housle ve velikosti ʼpřerostlé' violy, které se při hře zavěšují kolem krku, nebo ʼvioloncelloʼ tak malé, že se drží na kolenou.“ Hrát na ně budou vybraní studenti středních a vysokých hudebních škol a mladí profesionálové z několika zemí, kteří svůj týdenní workshop zakončí koncertem. Samotného workshopu je možné zúčastnit se také pasivně. Projekt Vingt-quatre Violons du roi Centra barokní hudby ve Versailles, jehož se doposud účastnili zejména studenti francouzských hudebních škol a londýnské Royal College of Music, se od roku 2010 představil například na zámku ve Versailles, na festivalu v Montpellier či na londýnských Proms.

Patrick Cohën-Akenine, foto Géraldine Aresteanu Patrick Cohën-Akeninefoto: Géraldine Aresteanu

Dvacet čtyři králových houslí se v Praze znovu objeví 7. srpna ve Dvořákově síni Rudolfina, kdy se stanou součástí orchestru Collegium Marianum při závěrečném koncertu letošních Letních slavností staré hudby. Festival, který začne 11. července, bude mít totiž jednotící téma Versailles a zaměří se na hudební kulturu u francouzského královského dvora v druhé polovině 17. a v průběhu 18. století.

KONCERT

3. března 2017 od 18:30 hodin
Koncertní sál Pražské konzervatoře (Praha 1, na Rejdišti 1)
Na programu budou části z oper J.-B. Lullyho, A. C. Destouchese a A. Campy

vstup volný

 

PREZENTACE nástrojů z Versailles

27. února 2017 od 10:00 hodin
Koncertní sál Pražské konzervatoře v Pálffyho paláci (Praha 1, Valdštejnská 14)
komentář Patrick Cohën-Akenine
vstup volný, tlumočení zajištěno

 

Pasivní účast na Akademii Versailles
Zájemci z řad odborné i laické veřejnosti se mohou přihlásit k pasivní účasti na workshopu. Pasivní účast je bezplatná, je však nutné se Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.