Drážďanské hudební slavnosti zvou na klasiku, jazz, rock i world music

Drážďanské hudební slavnosti

Hudební festival v saské metropoli se uskuteční od 9. května do 9. června 2024. Intendant festivalu Jan Vogler a jeho tým sestavili rozmanitý program, který zahrne 63 koncertů a dalších akcí na 22 místech v Drážďanech a jejich okolí. Motto festivalu Horizonty upomíná na rozšiřování obzorů a jejich překračování. Během měsíce vystoupí nejen symfonické orchestry s proslulými dirigenty, řada hvězdných instrumentalistů i pěvců a ansámbly specializující se na starou hudbu, ale i muzikanti, zpěváci a seskupení z oblasti rocku, popu, jazzu a world music. 

Kent Nagano. Foto: Sergio Veranes
Klaus Mäkelä. Foto: Marco Borggreve

Co bychom si neměli nechat v programu ujít? Festival otevře 9. května koncertní provedení Valkýry Richarda Wagnera v historicky poučené interpretaci, jejíž premiéra se konala 9. března v Praze. V nastudování Kenta Nagana a Drážďanského festivalového orchestru a Concerta Köln se v průběhu čtyř let uskuteční nová nastudování všech částí Wagnerova cyklu Prsten Nibelungův. Slavnostní zahajovací koncert se uskuteční den nato – Concertgebouworkest a jeho designovaný šéfdirigent Klaus Mäkelä zahrají Symfonii č. 5 Antona Brucknera. Ze symfonických koncertů upozorněme také na Sächsische Staatskapelle Dresden s Christianem Thielemannem a klavíristou Lang Langem, Deutsches Symfonie-OrchesterBerlin s dirigentkou Annou Rakitinou a sólisty Danielem Hopem a Janem Voglerem, pozornosti by nemělo ujít ani hostování Royal Stockholm Philharmonic Orchestra s Manfredem Honeckem, který uvede Dvořákovu Osmou symfonii, nebo Drážďanská filharmonie a Patricia Kopatchinskaja. Festivalový orchestr hrající na dobové nástroje bude řídit Marc Minkowski, společně uvedou Skotskou symfonii Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Závěrečný koncert byl svěřen České filharmonii Jakubem Hrůšou, kteří si pro festivalové publikum připravili program z děl Bedřicha Smetany.

Daniel Hope. Foto: Daniel Waldhecker
Jakub Hrůša. Foto: Ian Ehm

Milovníci staré hudby si přijdou na své vystoupeními orchestrů Concerto Köln se sopranistkou Jeanine de Bique, Joseph Haydn zazní v originálním podání Jordiho Savalla a La Capella Nacional de Catalunya, Bachovu Velkou mši h moll přiveze Collegium Vocale Gent a Philipp Herreweghe. Velký zájem jistě vzbudí provedení Monteverdiho opery L’Orfeo Rolandem Villazónem.Z pěvců do Drážďan zavítají třeba Thomas Quasthoff, kontratenorista Xavier Sabata, mezzosopranistka Astrid Nordstad, sopranistka Simone Kermes či Matthias Goerne, který zazpívá Schumannovy písně. 

Podobně jako v předcházejících letech se i letos sjede do saské metropole světová klavíristická špička. Kromě již zmíněného Lang Langa postupně uslyšíme Francesca Piemontesiho a jeho Beethovena, Antona Mejiase a jeho pojetí Dobře temperovaného klavíru, Hélène Grimaud, kterás Cameratou Salzburg přednese Schumannův Klavírní koncert a moll, Igora Levita v zajímavých transkripcích, mimo jiné Beethovenovy Eroicy, a Seonga-Jin Cho a jeho interpretaci Ravela a Liszta.

Sting. Foto: Eric Ryan Anderson
Laufey. Foto: Erlendur Sveinsson

Příznivce jiných žánrů potěší vystoupení Stinga, Anoushky Shankar, Lehmanns Brothers, mladé Islanďanky Laufey i dalších jazzových zpěvaček Stacey Kent a Jane Monheit, britského The Ukulele Orchestra, Abela Selaocoea Bantu Ensemble či The King’s Singers

Prestižní hudební přehlídka nabízí do konce března slevu 20 procent na vstupenky v první až třetí cenové kategorii. Zájemci musí na konci nákupu uvést kód Dresden. Vstupenky lze zakoupit na adrese [email protected] nebo na internetových stránkách www.musikfestspiele.com.

Sdílet článek: