Do skladatelské soutěže PFS přihlášeno přes 140 skladeb

Neobvykle vysoký počet hudebních děl přihlásili autoři z celého světa do mezinárodní skladatelské soutěže Pražského filharmonického sboru (PFS). Při uzávěrce soutěže 31. března 2012 evidoval sbor 143 přihlášených skladeb z více než 25 zemí. Výrazné zastoupení mají v této soutěži vedle České republiky především Spojené státy americké, řada přihlášených skladeb přišla také z Velké Británie, Německa, Ruska, Austrálie, Japonska a Číny. Soutěž je ovšem anonymní a porota nebude znát žádné údaje o autorech hodnocených skladeb.

První mezinárodní skladatelská soutěž Pražského filharmonického sboru je určena nové tvorbě pro ženský, mužský nebo smíšený sbor a cappella, případně s komorním instrumentálním doprovodem na text v libovolném jazyce. Přihlášené skladby v délce do deseti minut nesmí být starší pěti let a nesmí být již oceněny a veřejně provedeny. Posuzovat je bude pětičlenná odborná porota, kterou tvoří skladatelé Ivan Kurz, Ivana Loudová a Václav Riedlbauch a sbormistři Miroslav Košler a Lukáš Vasilek.

Vítězná díla budou vybírána ve třech kategoriích – ženský, mužský a smíšený sbor. Hlavní cenou bude světová premiéra skladby ve Sborovém cyklu Pražského filharmonického sboru, na niž bude oceněný autor pozván, a studiová nahrávka Českého rozhlasu.

„Zájem o skladatelskou soutěž nás zcela překvapil. Jsme samozřejmě rádi, že sborová tvorba je pro hudební skladatele stále lákavá, ale pro porotu bude výběr z takového počtu skutečně náročný. S nápadem vypsat soutěž přišel náš hlavní sbormistr Lukáš Vasilek asi před rokem, v době, kdy jsme uvažovali o dramaturgii acappellové řady a diskutovali o nových, současných skladbách, které by byly zajímavé pro sbor i pro naše posluchače. Záměrem také bylo podnítit skladatele, aby pro pěvecké sbory nadále psali, a to se nám tedy podařilo,“ uvedla ředitelka PFS Eva Sedláková.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější