Dny Bohuslava Martinů 2023 představí Jana Mráčka, Apollon Quartet i České noneto

Festival Dny Bohuslava Martinů přivítá ve dnech 26. 11.–12. 12. v prostorách pražského Lichtenštejnského paláce a Rudolfina sólisty, jakými jsou Jan Mráček, Václav Petr nebo Martin Kasík, renomované komorní soubory i přední domácí orchestry. Soutěž Nadace Bohuslava Martinů představí to nejlepší z nejmladší hudební generace. V rámci devětadvacátého ročníku udělí pořadatel festivalu, Nadace Bohuslava Martinů, pamětní medaili houslovému virtuosovi Ivanu Ženatému.

„Letošní ročník přináší opět atraktivní a pestrou dramaturgii v podání skvělých interpretů. Nejvíce prostoru jsme pochopitelně věnovali hudbě první poloviny 20. století, ale na své si přijdou i milovníci romantické ‚klasiky‘,“ nastiňuje ředitel Nadace Bohuslava Martinů Irvin Venyš.

Festivalu tradičně předchází Soutěž Nadace Bohuslava Martinů, určená mladým talentovaným hudebníkům. Koná se 23.–26. listopadu a letos bude patřit kategoriím Klavír a Komorní soubory bez klavíru. Absolutní vítězové loňské soutěže, houslista Kristian Mráček a Trio Gaudium, se publiku připomenou na koncertě laureátů 26. listopadu v sále Martinů společně s těmi, kteří se stanou laureáty ročníku 2023.

Gaudium Trio, foto Marie-Anna Borovková

Zahajovací koncert 29. ročníku se uskuteční symbolicky 29. listopadu a vystoupí na něm houslista Ivan Ženatý s klavíristou Miroslavem Sekerou. Sehrané duo kromě skladeb ikonického skladatelského trojlístku Martinů–Dvořák–Smetana přednese také dílo Luboše Sluky, který letos slaví 95. jubileum. Houslový virtuos Ivan Ženatý na slavnostním koncertě obdrží pamětní medaili Nadace Bohuslava Martinů za vynikající tuzemskou i zahraniční prezentaci díla Bohuslava Martinů.

První prosincový den přivítá sál Martinů Apollon Quartet, který reprezentuje slavnou českou kvartetní školu na domácích i zahraničních pódiích již třicet let. Zazní Smyčcový kvartet č. 1 Bohuslava Martinů a Kvintet C dur Franze Schuberta se dvěma violoncelly, kde se k Apollon Quartetu přidá violoncellista Josef Pražák.

Tři díla, uvedená na koncertě 5. prosince představují tři rozdílné světy, kterými nás provedou Václav Petr, koncertní mistr violoncell České filharmonie, a klavírista Marek Kozák. Na programu je Sonáta č. 3 pro violoncello a klavír Bohuslav Martinů, která je stálicí mezi komorními skladbami pro violoncello. Dále zazní Sonáta pro violoncello a klavír Alfreda Schnittkeho, věnovaná Natalii Gutmanové, která jí v roce 1979 premiérovala, a Sonáta g moll Sergeje Rachmaninova.

České noneto, foto archiv ansámblu

Nonet č. 2 Bohuslava Martinů byl napsán přímo pro České noneto, které jej přednese 6. prosince ve Dvořákově síni Rudolfina. České noneto, jehož současní členové jsou předními českými interprety, je zároveň jedním z nejstarších souborů na světě a letos si připomíná sto let od založení. Kromě skladeb Witolda Lutosławského a J. B. Foerstera je na programu také Grand nonet Louise Spohra, který zazněl na prvním vystoupení Českého noneta v lednu 1924. Koncert je pořádán ve spolupráci s Českým spolkem pro komorní hudbu.

Hned následující den, 7. prosince, rozezní Dvořákovu síň Rudolfina tóny Mozartovy „Linecké“ symfonie v podání České filharmonie pod taktovkou Tomáše Netopila. Těžištěm programu však bude koncertní nastudování jednoaktové opery Bohuslava Martinů Ariadna. Známý antický příběh Martinů zhudebnil v létě 1958; v Rudolfinu zazní ve francouzském originále. S Českou filharmonií vystoupí sólisté Simona Šaturová, Peter Kellner, Richard Samek, Jozef Benci a Richard Novák a Pražský filharmonický sbor pod vedením sbormistryně Šárky Csölle Knížetové. Koncert je pořádán ve spolupráci s Českou filharmonií.

Giedrė Dirvanauskaitė, foto Claude Dussez

V pátek 8. prosince vystoupí houslista Jan Mráček, koncertní mistr České filharmonie, společně s klavíristou Lukášem Klánským, který patří k vyhledávaným sólovým i komorním hráčům. Oba interpreti jsou také kolegové z klavírního Lobkowicz Tria, které v tomto roce slaví deset let na scéně. Velkorysá dramaturgie koncertu přináší Beethovenovu Sonátu č. 8, výběr z Šostakovičových Preludií, Sonátu f moll Mendelssohna-Bartholdyho, Sonátu pro housle a klavír Viktora Kalabise a konečně Českou rapsodii Bohuslava Martinů. 

Do Dvořákovy síně Rudolfina zavítáme také 11. prosince, kdy festival, ve spolupráci se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, uvede velmi netradiční program, slibující debut izraelského dirigenta Omera Meira Wellbera. Koncert zahájí orchestrální scherzo Thunderbolt P-47, které Bohuslav Martinů napsal bezprostředně po skončení druhé světové války, inspirován stejnojmennou stíhačkou, jež se stala symbolem amerického letectva. Dále zazní česká premiéra Dvojkoncertu pro housle a violoncello Philipa Glasse, kde se k orchestru připojí litevská cellistka Giedrė Dirvanauskaitė a lotyšský houslista Gidon Kremer. Poté program vyvrcholí Beethovenovou Sedmou symfonií.

Letošní Dny Bohuslava Martinů uzavře 12. prosince klavírní recitál jednoho z našich nejvyhledávanějších klavíristů Martina Kasíka. Zkušené publikum ví, že od Kasíka nelze čekat snadný repertoár, a nejinak tomu bude na závěrečném koncertě festivalu. Uslyšíme Vzpomínky Vítězslava Nováka, Sonátu es moll 1.X.1905 Leoše Janáčka, Tři české tance a výběr z díla Etudy a polky Bohuslava Martinů a sonátu Zamyšlení nad životem Klementa Slavického.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější