Přeložit hudební řeč do filmového jazyka: Czech Ensemble Baroque odvysílá Händelův virtuózní Dixit Dominus

Po vánočním koncertu a císařském requiem přichází v přímých přenosech Czech Ensemble Baroque na řadu virtuózní žalm Dixit Dominus dvaadvacetiletého Georga Friedricha Händela z jeho „italského“ období. Z Konventu Milosrdných bratří prostřednictvím kanálu YouTube tak 8. února od 19:30 odvysílají druhý koncert cyklu Bacha na Mozarta! přeložený z října 2020.

Ne náhodou posluchači nabydou po prvním poslechu zhudebněného žalmu dojmu, že je jeho charakter výrazně smyčcový s virtuózním espritem. Řím byl totiž Mekkou génia houslí Archangela Corelliho a Händela tento Genus loci zcela evidentně pohltil,“ popisuje očekávanou náladu koncertu dirigent Roman Válek. Vedle Händelova Dixit Dominus HWV 232 je na programu také Anthems (Hymny) Henryho Purcella. V sólových partech vystoupí Romana Kružíková, Pavla Radostová a Lucie Karafiátová.

Nadcházející přenos zajišťuje tým lidí, který stojí za streamy jako koncert Magdaleny Kožené a Sira Simona Rattlea z vily Tugendhat nebo Brno Contemporary Orchestra pro Pražské jaro. „Nikdy nenatáčíme prostý záznam hudby, vždy usilujeme o překlad z hudební řeči do filmového jazyka. S Czech Ensemble Baroque natáčíme moc rádi. To, jak krásně hrají a celková atmosféra se vždycky propíší i do toho videa“ popisuje přístup režisér přenosů Jakub Kořínek. Další stream Czech Ensemble Baroque plánuje na 17. února.

Sdílet článek: