Czech Choir Festival

Již za několik týdnů v Hradci Králové začíná festival Sborové slavnosti ● Czech Choir Festival ● Hradec Králové 2013. Festival má dlouholetou tradici a díky své dramaturgii se za desetiletou historii zařadil k největším a nejprestižnějším festivalům svého druhu v České republice. Jubilejní 10. ročník festivalu se uskuteční od 13. do 19. 6. 2013 a bude velkolepou oslavou sborového zpěvu ve všech jeho podobách.

Letošního ročníku festivalu se zúčastní již tradičně sbory se Slovenska, Polska a České republiky. Kromě nich do Hradce Králové ze Švédska zavítá i jeden z nejlepších evropských sborů Sofia Vokalensemble, vítěz nejrůznějších světových sborových soutěží včetně prestižní European Grand Prix of Choral Singing. Bude to vůbec poprvé, co si tento sbor budou moci vyslechnout posluchači v České republice. Z Anglie dorazí špičkový vokální soubor Convivium Singers, známý zejména díky interpretaci a nahrávkám méně známé britské duchovní hudby.

Z českých vokálních těles je již tradičním účastníkem vokální soubor Gentlemen Singers, jehož loňské vystoupení na festivalu v irském Corku bylo tamním tiskem ohodnoceno jako zvukově zajímavější než vystoupení světoznámých King's Singers, kteří vystupovali na stejném festivalu den předtím.

Convivium Singers

Představí se i letos čtyřicetiletý Královéhradecký dětský sbor Jitro, který zahraniční i naše odborná kritika hodnotí jako jeden z nejlepších dětských sborů světa a označuje ho za klenot české kultury.

Hlavní festivalové koncerty se uskuteční přímo v Hradci Králové (sál Filharmonie Hradec Králové, Kostel Nanebevzetí Panny Marie, Katerdrála sv. Ducha, Sbor Kněze Ambrože, Muzeum východních Čech). V rámci festivalu však proběhnou i koncerty např. v Náchodě, České Skalici a společný koncert švédského a anglického sboru s Kühnovým dětským sborem v Praze.

Na závěrečném galakoncertě 18. 6. provedou všechny účastnické sbory spolu s Filharmonií Hradec Králové pod taktovkou Romana Válka dílo Bohuslava Martinů Kytice, přičemž sólový part pro bas přednese jeden z předních českých pěvců Roman Janál. Koncert proběhne v sále Filharmonie Hradec Králové. Festivalový sbor bude mít přes 300 zpěváků, takže se bude jednat o výjimečný hudební zážitek jak pro posluchače, tak pro interprety.

Během festivalu účastníky nečekají jen koncerty a zkoušení společného projektu, ale budou pro ně připraveny i workshopy, semináře a mnoho dalších překvapení. Jeden z workshopů povede Dr. Katalin Kiss z Maďarska, přední odbornice na maďarskou sborovou hudbu.

Sdílet článek: