Čtyři koncerty Pražského jara se uskuteční s diváky v sále

Čtyři koncerty Pražského jara v rámci pilotního projektu iniciovaného Ministerstvem kultury České republiky se koncerty uskuteční za přítomnosti publika v sále, a to za dodržení přísných opatření stanovených Ministerstvem zdravotnictví. Do pilotního projektu byl zařazen zahajovací koncert 12. května, jeho repríza o den později, Debut Pražského jara 26. května a závěrečný koncert 3. června.

Zahajovací koncerty letošního Pražského jara budou výjimečné v mnoha ohledech – umělecky díky jedinečnému uchopení Smetanovy Mé vlasti Václavem Luksem a Collegiem 1704. V rámci pilotního projektu by se měly stát příkladem toho, jak při respektu k epidemické situaci uskutečnit koncerty s účastí publika – i to je činí výjimečnými,“ uvedl ředitel festivalu Roman Bělor. „Věříme, že zatím velmi přísný a omezující režim těchto koncertů bude možné při dobrém vývoji boje s epidemií rozvolňovat a postupně se tak vrátit ke standardní podobě koncertního i společenského života,“ dodává Bělor.

Počet diváků bude v rámci pilotního projektu značně omezen. „Rozhodli jsme se proto oslovit držitele vstupenek v pořadí dle data zakoupení vstupenky,“ upřesňuje tiskový mluvčí festivalu Pavel Trojan. Účast publika v rámci pilotního projektu je podmíněna naplněním dodatečných opatření proti šíření pandemie COVID-19. „Všichni diváci pilotního projektu musí povinně absolvovat PCR test ve smluvních laboratořích Pražského jara, aby došlo ke spárování jejich vstupenky s výsledkem testu. V průběhu celého pobytu v budově bude povinnost nosit respirátor třídy FFP2 nebo KN95,“ popisuje Trojan. Diváci, kteří vyjádří závazný zájem o účast na pilotním koncertu, obdrží vstupenku s novým místem k sezení, které bude zohledňovat povinné rozestupy dle předpisů pilotního projektu. „Budeme zároveň plně respektovat, pokud by držitelům vstupenek pravidla pilotního projektu nevyhovovala. V takovém případě jim bude vstupné refundováno,“ uzavírá Trojan.

Pražské jaro ve svém aktualizovaném programu nabízí přes dvě desítky koncertů, které se uskuteční mezi 12. květnem a 3. červnem. Všechny koncerty budou moci diváci bezplatně sledovat na webových stránkách festival.cz, vybrané zprostředkuje také Česká televize a Český rozhlas. Všechny tyto koncerty budou realizovány, i kdyby se mělo jednat pouze o přímé přenosy bez přítomnosti obecenstva v sálech.

Sdílet článek: