úterý, 15. březen 2016

Collegium 1704 vkročí do velikonoční doby monumentálním Mesiášem

Napsal(a) 

Collegium 1704, foto Petra Hajská Collegium 1704foto: Petra Hajská

Koncerty Collegia 1704 přinášejí ve většině případů objevnou dramaturgii, na nejbližším z nich ale orchestr uvede pod vedením svého uměleckého šéfa Václava Lukse stěžejní a jedno z nejhranějších barokních děl vůbec, Händelova Mesiáše. Velkolepé oratorium inspirované poselstvím života, smrti a zmrtvýchvstání Ježíše Krista zazní 22. března v Rudolfinu.

„Händelův Mesiáš je ikonickým dílem nejen samotného autora – pro generace tvůrců i posluchačů se stal předobrazem žánru oratoria. Navzdory triumfální premiéře v Dublinu roku 1742 si Mesiáš jen s obtížemi získával srdce londýnského publika. Teprve až od roku 1750 se stává pravidelnou součástí koncertního života. Humanistický podtext díla se pak stal základem jeho rychle se šířící, takřka lidové, proslulosti,“ uvedl ke skladbě Václav Luks.

V sólových partech se představí rakouská sopranistka Marie-Sophie Pollak, italský kontratenorista Raffaele Pe (pravidelně spolupracující s předními dirigenty – Sirem Johnem Eliotem Gardinerem, René Jacobsem, Nicholasem McGeganem), dále Krystian Adam, tenorista polského původu a zkušený interpret Händelových děl (Rodelinda, Izrael v Egyptě, Il Trionfo del Tempo, pražské publikum jej zná mimo jiné z Myslivečkovy Olimpiade); a basista, nositel mnoha pěveckých ocenění Benoit Arnould z Francie.

vos

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.