Collegium 1704 uvede premiéru Arsildy v režii Davida Radoka. Přípravy probíhají v Collbence, novém prostoru ansámblu

Collegium 1704 provede ve světové novodobé premiéře operu Arsilda Antonia Vivaldiho v režii Davida Radoka. Na evropském turné, které začíná 9. března 2017 ve Slovenském národném divadle v Bratislavě, bude opera provedena poprvé od premiéry v Benátkách v roce 1716. Zkoušky na operu probíhají v Collbence 1704, novém zázemí ansámblu.

V inscenaci Arsildy bychom se rádi vyhnuli jak imitaci baroka, tak polopatické aktualizaci. Kvalita libreta nespočívá v důvěryhodnosti děje nebo pravděpodobnosti zápletky, ale v narušené důvěře mezilidských vztahů: Una sol volta a chi manco` di fede, fede dar non si puo / Kdo jedinkrát ztratil věrnost, nebude moci ji nikdy získat zpět.“, řekl k inscenaci režisér David Radok. Po premiéře a repríze 12. března 2017 ve Slovenském národném divadle se opera přesune postupně během května a června do Opéra de Lille​,​ ​​​Théâtre​ de​ la ville de Luxembourg​​​, ​​​Théâtre de Caen ​​a ​​​Opéra Royale​ de ​Versailles​. ​V hlavních rolích se představí Lucile Richardot, Olivia VermeulenLisandro Abadie nebo Lenka Máčiková

Collbenka 1704, foto Petra Hajská

Zkoušky na chystanou inscenaci Vivaldiho opery Arsilda zároveň vůbec poprvé představují nový prostor Collegia 1704, který se nachází v Praze 8 u stanice metra Kolbenova. Budova v průmyslovém areálu, dříve sloužící jako tzv. „výdejna“, se postupně stává novým centrem orchestru.

V prostoru se nachází mj. 2 velké haly, ve kterých od pondělí 30. ledna probíhají zkoušky. Po přesunutí opery do Bratislavy a poté do dalších evropských měst bude tzv. Collbenka fungovat jako stálé centrum orchestru a nadále také jako jeho hlavní zkušebna. Velkorysý prostor budovy se zároveň otevře i dalším kulturním subjektům a uměleckým projektům.

Sdílet článek: