Collegium 1704 převzalo v Paříži ocenění Diapason d´Or

Václav Luks, dirigent a zakladatel Collegia 1704, převzal ve středu 23. listopadu 2016 na slavnostním ceremoniálu v Paříži výroční Diapason d’Or de l’année – prestižní ocenění magazínu Diapason.

Na letošním ročníku Diapason d’Or de l’année byly vyhlášeny výroční ceny celkem v 15 kategoriích. Luks převzal ocenění v kategorii Barokní vokální hudba za nejnovější CD Collegia 1704 se skladbou Missa Divi Xaverii ZWV 12 Jana Dismase Zelenky vydanou jako nahrávka ve světové premiéře v únoru tohoto roku spolu se Zelenkovou Litaniae de Sancto Xaverio ZWV 156. CD letos kromě Diapason d’Or a Diapason d’Or de l’année získalo také ocenění Editor’s Choice magazínu Gramophone.

Diapason d’Or je prestižním hudebním oceněním srovnávaným například s cenami magazínu Gramophone ad. Každý měsíc magazín Diapason recenzuje 150 CD s klasickou hudbou, měsíčně 6 z nich získají ocenění Diapason d’Or. Z oceněných projektů porota každoročně vybírá ty nejlepší, mezi kterými je letos právě Collegium 1704 v čele s Václavem Luksem.

Nahrávku vydávalo německé vydavatelství Accent a vydavatelství Bärenreiter k této příležitosti vydalo notový materiál v ediční úpravě Václava Lukse. Vydání nahrávky finančně podpořilo Ministerstvo kultury České republiky a několik desítek soukromých přispěvatelů z mnoha zemí světa. Pražští posluchači měli možnost tuto skladbu slyšet živě v české premiéře na Vánočním koncertě Collegia 1704 v Rudolfinu v roce 2014.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější