Co jde od srdce, jde k srdci. Festival Jakuba Jana Ryby představí Rybův vztah k Bachovi

Pátý ročník Festivalu Jakuba Jana Ryby začne v pátek 16. září 2022 Zahajovacím koncertem v Rožmitále pod Třemšínem. Rybův festival letos nabídne hudbu laureáta skladatelské soutěže Jakuba Jana Ryby a osm na sebe navazujících koncertů vokálně-instrumentální, symfonické a komorní hudby, ve kterých se představí renomovaní i mladí umělci. Koncerty Festivalu Jakuba Jana Ryby budou letos prozářeny světelnými objekty Jana Kindla, které umocní atmosféru festivalového dění.

K programu, ve kterém budou moci posluchači vyslechnout nejen hudbu Jakuba Jana Ryby a Johanna Sebastiana Bacha, ale i díla Monteverdiho, Michny z Otradovic, Dlaska, Fialy, Bendy, Kubelíka, Veita, Tartiniho, Martinů, Zelenky, Thuriho, Provoloneho, Pelikána, Campanuse Vodňanského, Kopřivy, Jana Nováka a F. G. Emmerta, uvádí dramaturg Rybova festivalu Zdeněk Klauda následující: „Obsahem programu 5. ročníku Festivalu Jakuba Jana Ryby 2022 je pohled na Rybovo pestré symfonické, komorní, vokálně-instrumentální a duchovní dílo v souvislostech odkazu Johanna Sebastiana Bacha a v kontextu hudby autorů z období renesance, baroka, klasicismu, romantismu až po hudbu 21. století a premiéry skladeb současných skladatelů. Rybův vztah k Bachovi můžeme nazvat obdivným, jelikož zjevně Bachovo dílo dobře znal a nechal se ve svojí tvorbě inspirovat kontrapunktickými technikami. I přes rozdílnosti nejen v jejich osudech, kdy Rybův byl jednoznačně těžší i co se týká životních a tvůrčích podmínek, ale i v rozdílných přístupech k jinak velmi pevné víře, totiž že Ryba byl katolík a Bach protestant, však nalezneme důležité společné aspekty. Oba měli společné to, že nalezli oporu jak v širokém rodinném zázemí, které si vytvořili, tak v praktikování řemesla regenschoriho, i když Bach měl daleko více možností pro různá uplatnění, ale předně právě v samotné duchovní tvorbě. To se odrazilo na Bachově kantátové tvorbě pro celý liturgický rok a u Ryby v jeho cyklu Cursus sacro harmonicus.“

Zahajovací koncert 5. ročníku Festivalu Jakuba Jana Ryby 2022 se tradičně odehraje v Rožmitále pod Třemšínem. „Opět představíme jeden z Rybových instrumentálních koncertů, tentokrát rožmitálskou a světovou premiéru Koncertu pro cembalo a orchestr C dur, který má však to specifikum, že sólový part cembalového koncertu byl ztracen, a proto byla pro 5. ročník Rybova festivalu vyhlášena skladatelská soutěž o jeho dokomponování na základě dochovaných orchestrálních partů,“ dodává ředitel Festivalu Šimon Kaňka. Vítězem soutěže se stal královéhradecký varhaník Václav Uhlíř. Interpretem koncertu budou dirigent a cembalista Vojtěch Spurný a Jihočeská filharmonie.

Festival Jakuba Jana Ryby 2022 dále během dvou týdnů nabídne celkem osm koncertů, mši spolu s pietní vzpomínkou na Jakuba Jan Rybu a edukativní projekty, to vše na Rybovských místech v Rožmitále pod Třemšínem, v Přešticích, v Mníšku pod Brdy, v Plzni, na zámku v Březnici a v Nepomuku. Závěrečný koncert se uskuteční ve farním kostele Povýšení sv. Kříže ve Starém Rožmitále. V rámci Rybova festivalu 2022 vedle již jmenovaných umělců vystoupí violoncellista Jiří Bárta a koncertní mistr České filharmonie houslista Jiří Vodička, dále violista Karel Untermüller, fagotista a dirigent Martin Petrák a jeho soubor Haydn Ensemble, flétnista Oto Reiprich nebo Sedláčkovo kvarteto, ale i umělci mladí: např. Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu s dirigentkou Věrou Hrdinkovou.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější