Český rozhlas Jazz Fest nabídne strhující jazzová tria

Český rozhlas Jazz uvede devátý ročník festivalu ve své režii. Pestrost a originalita jazzových trií se představí v pražském klubu Jazz Dock. Ten je současně tradičním spoluorganizátorem akce.

Devátý ročník přichází po dvouleté covidové pauze. „Tentokrát jsme se zaměřili na formát jazzového tria: v žádném případě ale nepůjde o jeho tradiční podobu, každá z kapel je velice neortodoxní,“ říká Petr Vidomus, dramaturg Českého rozhlasu Jazz. „Je tu crossover smyčcové trio, rytmicky komplexní pianové trio a vrcholné newyorské trio s rockovou příměsí,“ dodává.

Hlavním lákadlem večera je britsko-izraelsko-americké uskupení Trio Grande 2.0. Oproti své eponymní desce z roku 2020 přijede do Prahy obměněná sestava s americkým bubeníkem a současně basistou Natem Woodem. Zvuk kapely nezaměnitelně formují saxofonista Will Vinson a kytarista Gilad Hekselman. „Můžeme čekat, že Trio Grande 2.0 přivezou prvotřídní kytarovou fúzi a také nové kompozice z právě připravovaného alba,“ slibuje Petr Vidomus.

[spvideo]https://www.youtube.com/watch?v=iUL3qlqmDxA[/spvideo]

Britsko-švédské trio Enemy je projektem pianisty Kita Downese. Skladby jsou plné rytmických a dynamických proměn, neztrácejí tah, energii a strhující intenzitu. Může za to rytmika, která nejenže hardbopově či jazzrockově uhání, ale také evokuje lámané elektronické beaty. „Kit Downes doposud vydal tři sólová alba u německého labelu ECM. V Praze představí zejména letošní novinku Vermilion. Kapela ale ráda překvapuje, takže nahrávka určitě není klíčem k jejich pražskému vystoupení,“ říká dramaturg festivalu.

Českou scénu na jednodenním festivalu zastoupí striktně smyčcové S.V.A. Trio. Formace v neobvyklém složení housle-cello-viola vytváří ryze autorskou tvorbu na pomezí žánrů, která, jak tvrdí, reflektuje život uvnitř velkoměsta. „Trio ve složení Alexej Aslamas, Vladan Malinjak a Šimon Marek odehrají především skladby z nového alba Urban Fusions, zajímavostí je také využití live electronics,“ přibližuje Vidomus.

Akce proběhne ve čtvrtek 17. listopadu 2022 v pražském klubu Jazz Dock od 19. hodin. Vstupenky jsou k zakoupení na webu Jazz Docku.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější