Český dirigent Petr Popelka bude šéfovat v Oslu

Dirigent Petr Popelka nastoupí v září 2020 do čela Norského rozhlasového orchestru v Oslu. Zároveň se stane hlavním hostujícím dirigentem Janáčkovy filharmonie Ostrava. V Oslu má uvést ve své první sezoně sedm koncertů, v Ostravě nastuduje tři abonentní koncerty s díly Rachmaninova, Gliera, Beethovena či se Sukovým Zráním.

Setkáte se zřídka s tím, že se dirigent cítí jako jeden z muzikantů, že se na prvním místě nezabývá sebou, ale hudbou a muzikanty, se kterými pracuje. Sám uznává, že je velkou výhodou, že má za sebou léta hraní v orchestru. Zakládá si na každém detailu a pracuje s celým orchestrem,“ uvedla Janina Kronberger, členka Norského rozhlas. orchestru a orchestru Norské opery a baletu. 

Petr Popelka se narodil v roce 1986. Na pražské konzervatoři studoval hru na kontrabas, následně pokračoval na vysoké hudební škole v německém Freiburgu. V roce 2017 obdržel cenu Neeme Järviho pro nejlepšího mladého dirigenta Akademie Menuhinova festivalu ve švýcarském Gstaadu. V současné sezoně působí na pozici conductor fellow (spolu-dirigent) u orchestru NDR Elbphilharmonie Hamburg.

[spvideo]https://www.youtube.com/watch?v=teD-VspYMWE&feature=youtu.be[/spvideo]  

Již od první spolupráce, k níž došlo před téměř dvěma roky, bylo naprosto evidentní, že jsme narazili na zkušeného a vyzrálého muzikanta, který už na prahu slibné dirigentské kariéry dokáže orchestr strhnout svou muzikálností a lidským přístupem jako málokdo. Těším se na všechny společné koncerty a domnívám se, že o Petrovi ještě hodně uslyšíme,“ říká manažer JFO Ondřej Daněk. 

V sezoně 2020/21 vystoupí Petr Popelka vedle svých dvou domovských orchestrů se Stuttgarter Philharmoniker, s Deutsche Radio Philharmonie nebo s Gewandhaus-Oktettem. Věnuje se také opernímu repertoáru. V drážďanské Semperoper nově nastuduje operu Ariberta Reimanna Gespenstersonate a po loňské premiéře znovu uvede operu Petera Eötvöse Der goldene Drache.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější