Českou filharmonii vede poprvé na turné žena

Česká filharmonie vyráží 16. září na turné do Itálie. Poprvé v historii povede orchestr v roli koncertního mistra žena. Irena Herajnová, která působí jako zástupkyně koncertního mistra v České filharmonii, si post koncertního mistra vyzkoušela už několikrát při různých příležitostech v Praze. Nyní to ale bude poprvé v dosavadní historii orchestru, kdy se tak stane na zahraničním turné v Itálii. „Je to pro mě samozřejmě velká zodpovědnost, ale zároveň i velká výzva a moc se na to těším,“ říká Irena Herajnová, která v České filharmonii působí od roku 2012.

„Pro orchestr je to určitá změna, ale Irena Herajnová potvrdila své kvality už mnohokrát a orchestr ji vnímá pozitivně a s respektem,“ říká generální manažer orchestru Robert Hanč. „To, že je opravdu výjimečná houslistka, potvrdila mimo jiné při nahrávání houslového sóla ve 3. větě Dvořákova violoncellového koncertu h moll pro prestižní vydavatelství Decca v rámci nahrávání kompletních Dvořákových symfonií a koncertů.“

Irena Herajnová pochází z muzikantské rodiny s více než stoletou tradicí

Na housle začala hrát již v pěti letech na ZUŠ v Karlových Varech. V roce 2000 absolvovala Konzervatoř v Plzni u prof. J. Holotové a na akademii múzických umění v Praze studovala bakalářský a magisterský stupeň ve třídě prof. I. Štrause. Stala se laureátkou soutěže Konzervatoří (2.cena 1995, 1.cena 2000). Vystoupila několikrát jako sólistka s Plzeňskou Filharmonií. Byla vybrána do mezinárodních orchestrů: European Union Youth Orchestra (1997), aby reprezentovala ČR na koncertním turné v evropských metropolích (Luxemburg, Londýn, Moskva, Berlín, Limoges, Edinburgh) pod taktovkou Bernarda Haitinka. V roce 1999 se zúčastnila festivalu Academy XXTH of Century Music v Paříži, kde měla možnost studovat současnou hudbu pod dohledem P. Bouleze a Ensemble InterContemporain. V dubnu r. 2000 byla pozvána na 10. ročník Mezinárodního Hudebního Festivalu „Porozumění“ do Polska, kde provedla houslový koncert J.N. Hummela s anglickým dirigentem Gregory Rosem.

Zúčastnila se letních kurzů v Semmeringu (Rakousko), kde obdržela cenu Bohuslava Martinů, Leoše Janáčka, Bély Bartóka za nejlepší provedení houslových sonát. V rámci programu Socrates- Erasmus v roce 2001 získala stipendium na zahraniční stáž do Weimaru, kde studovala u prof. M. Malinina. V roce 2003 byla členem Pražské komorní filharmonie, kde měla možnost vystupovat i sólově. v letech 2007 až 2010 byla členkou Kvarteta Martinů. V současné době zastává post zástupce koncertního mistra v České filharmonii.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější