čtvrtek, 6. květen 2021

Českolipský komorní cyklus pokračuje online světovou kytarovou premiérou

Napsal(a) 

Pavel Steidl, foto Vilém Žák Pavel Steidlfoto: Vilém Žák

Čtvrtá sezona Českolipského komorního cyklu bude v důsledku přetrvávajících restriktivních protiepidemických opatření i v květnu pokračovat pouze online. Druhý letošní koncert nabídne v úterý 11. května premiérové setkání dvou významných kytarových osobností. Pavel Steidl se na jednom pódiu poprvé setká s reprezentantem mladší generace, kytaristou a skladatelem Lukášem Sommerem. Na programu budou skladby pro sólovou kytaru i kytarové duo a očekávaná světová premiéra Sommerova dua Sonatina in Re zkomponovaného přímo pro Českolipský komorní cyklus. Koncert se uskuteční v kostele Mistra Jana Husa v České Lípě bez přítomnosti diváků a bude i tentokrát volně zpřístupněn na YouTube kanálu a webových stránkách cyklu s možností podpořit cyklus zakoupením dárcovské vstupenky.

O kytaristovi Pavlovi Steidlovi uvedl časopis Classical Guitar Magazine, že se jedná o interpreta, který má smysl pro hudební vtip a zároveň jej umí přenést na publikum. Italský klasický kytarista Oscar Ghiglia chválil Steidla za to, že jeho provedení klasiky překypovalo rozmanitostí a neuvěřitelnými novými nápady. V mezigeneračním premiérovém setkání Pavla Steidla s Lukášem Sommerem se divákům představují nejen dva osobití interpreti, nýbrž i dvě originální skladatelské osobnosti.

Lukáš Sommer píše nejen kytarovou hudbu. Jeho kompozice pro kytaru jsou však zcela unikátní oblastí jeho tvorby, přináší nejen novátorské postupy, nýbrž i vzdávají hold těm, kteří se klasicko-kytarovým experimentům věnovali před ním. Tento duch bude, dá se čekat, přítomen i v nové Sommerově skladbě Sonatina in Re, která je napsaná pro dvě kytary přímo pro Českolipský komorní cyklus a v závěru koncertu bude uvedena ve světové premiéře.

Příští koncert cyklu je plánovaný na 15. června jako open air koncert v Městském parku v České Lípě. Jeho protagonistou bude soubor Bardolino, který představí svůj program Cesta kolem světa za 80 dní coby originální směsici klasické hudby, etna a jazzu. Koncert bude volně přístupný.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.