Českokrumlovský festival oslaví beethovenovské výročí, vystoupí José Cura nebo Billy Cobham

Festival zahájí komponovaný večer rozmístěný v anglickém parku Zámecké zahrady. Prolne se v něm historie se současností – návštěvníky čeká barokní iluminace, ale rovněž moderní videoprojekce. Představí se trumpetista Marek Zvolánek nebo vokální kvarteto Bohemia Voice.

Těžištěm programu MHF Český Krumlov zůstává klasická hudba. V Zámecké jízdárně zazní symfonické koncerty, vystoupí houslista Pavel Šporcl s hobojistou Vilémem Veverkou či španělská houslistka Leticia Moreno. Violoncellista Jiří Bárta s klavíristkou Terezií Fialovou v jízdárně přednesou kompletní soubor Beethovenových sonát pro tyto dva nástroje. Velmi očekávaný je také koncert světoznámého tenoristy Josého Cury, který se představí v roli sólisty i dirigenta.

Leticia MorenoNávštěvníci se dále mohou těšit na koncertní verzi Balady pro banditu s orchestrálním doprovodem nebo na známé filmové melodie ze snímků Stevena Spielberga a z pera skladatele Johna Williamse. Hudební program i tematickou gastronomii pak přinese Španělský večer s tanečníky flamenca, kytaristou Carlosem Piñanou a tenoristou Plácidem Domingem juniorem, synem slavného pěvce. Pokračování bude mít i volný cyklus Legendy světového jazzu – tentokrát v podání jazzového bubeníka Billyho Cobhama za doprovodu CBC Big Bandu. Soubor Musica Florea se sólisty uvede barokní árie v prostoru zámeckého Barokního divadla.

Maškarní sál, proslulý svou rokokovou iluzivní malbou, bude hostit komorní koncerty MHF Český Krumlov. Představí se tu kytarista a skladatel Štěpán Rak, který v roce 2020 oslaví životní jubileum, a různé komorní soubory, mj. Bennewitzovo kvarteto. V Klášterním kostele budou moci posluchači rozjímat při dvou koncertech varhanní hudby. Tentokrát však netradičně zazní varhany i pod širým nebem – klasické skladby, ale rovněž vlastní kompozice budou na programu varhanice působící pod uměleckým jménem Katta.

Billy CobhamDramaturgie festivalu reflektuje významná hudební výročí příštího roku, kterými je bezesporu 250 let od narození Ludwiga van Beethovena a 270 let od úmrtí Johanna Sebastiana Bacha. Jeden z večerů připomene i 130. výročí narození Bohuslava Martinů. MHF Český Krumlov vyvrcholí slavnostním koncertem k Beethovenovu výročí, na němž berlínští symfonikové přednesou Devátou symfonii s Ódou na radost. V Pivovarské zahradě je doplní ještě Kühnův smíšený sbor a pěvečtí sólisté Eunsie Hong, Natasha Novitskaia, Kristian Benedikt a Martin Gurbal‘ s dirigentem Alfonsem Scaranem.

MHF Český Krumlov nadále podporuje zrakově postižené žáky ZUŠ Jaroslava Ježka v Praze, z každé zakoupené vstupenky na koncert půjde 5 Kč ve prospěch této školy.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější