Česká klavírní tria uspěla na Mezinárodní komorní soutěži Josepha Joachima ve Výmaru

Na 9. ročníku Mezinárodní komorní soutěže Josepha Joachima ve Výmaru, v níž soutěží klavírní tria a smyčcové kvartety, uspěla dvě domácí tělesa – Trio Incendio a Trio Bohémo, která obě získala sdílenou 2. cenu (1. cena nebyla udělena). Trio Incendio zároveň obdrželo speciální cenu za nejlepší interpretaci díla raného klasicismu, zatímco, Trio Bohémo získalo cenu za interpretaci moderní skladby.

Na soutěž, kterou každé tři roky pořádá Hochschule für Musik Franz Liszt ve Výmaru, se sjelo celkem 17 klavírních trií a smyčcových kvartetů z Evropy i Asie. Ve finálovém kole byly nakonec uděleny dvě druhé a jedna třetí cena. Druhé místo sdílelo Trio Incendio s dalšími českými zástupci, Triem Bohémo, třetí místo připadlo francouzskému Triu Pantoum.

Soutěžící ansámbly si v této náročné soutěži musely připravit přes 3 hodiny repertoáru. Trio Incendio si vybralo Haydnovo Trio C dur, Sonatensatz a Trio č. 2 Franze Schuberta, Trio č. 1 Johannese Brahmse, Trio č. 1 Antona Arenského, Trio č. 2 Johanny Doderer a Trio č. 3 Bohuslava Martinů. Trio Bohémo si v prvním kole také zvolilo Haydnovo Trio C dur, dále Trio č. 1 Dmitrije Šostakoviče, ve druhém kole pak Trio D dur „Duch“ Ludwiga van Beethovena, Brahmsovo Trio č. 3 a Klavírní trio Isanga Yuna z roku 1975. Ve finále pak jejich repertoár obsahoval Mozartovo Trio B dur, Trio č. 3 Bohuslava Martinů a Dvořákovo Trio č. 4 Dumky.

Tato soutěž pro nás byla opravdu velkou výzvou vzhledem k rozsahu a rozmanitosti repertoáru. Bylo znát, že se soutěž mezi místními těší velké oblibě, jelikož od prvního kola bylo v sále velmi početné a podporující publikum, které vytvořilo pro všechny soutěžící příjemnou atmosféru,“ přibližuje průběh soutěže violoncellista Vilém Petras.

Trio Bohémo, foto Thomas Müller

Porotě předsedala profesorka houslí na výmarské univerzitě Anne-Kathrin Lindig, dalšími členy poroty byli sólista a komorní hráč na violu Miguel da Silva, violoncellista Valentin Erben (Alban Berg Quartet), houslistka Vera Martínez Mehner (Casals Quartet), Angelika Merkle (profesorka klavíru na HfMDK Frankfurt), Hartmut Rohde (profesor violy na UdK Berlin), violoncellista Bernhard Schmidt (Mandelring Quartett) a Florian Wiek (profesor klavíru na HMDK Stuttgart).

Trio Incendio bylo založeno v Praze v roce 2016 ve složení Karolína Františová (klavír), Filip Zaykov (housle) a Vilém Petras (violoncello). Trio se již může ohlédnout za řadou úspěchů na mezinárodních hudebních soutěžích, včetně prvních cen ze soutěží Gianni Bergamo Classic Music Award v Luganu, Coop Music Awards v Cremoně, Concorso Musicale Marcello Pontillo ve Florencii, Kiejstut Bacewicz Competition v Lodži či Soutěže Bohuslava Martinů v Praze. Trio Incendio se také představilo v mnoha významných evropských koncertních sálech, jako je Berlínská filharmonie, Wigmore Hall v Londýně nebo pražské Rudolfinum. Trio Incendio vystoupí s Moravskou filharmonií Olomouc na závěrečném koncertě sezony ve čtvrtek 28. dubna, kde v jejich společném podání zazní česká premiéra díla Shade pro klavírní trio a smyčce (2016), soudobého amerického skladatele Davida Langa.

Trio Bohémo založili v Budapešti v roce 2019 klavírista Jan Vojtek, houslista Matouš Pěruška a violoncellistka Kristina Vocetková. Již po několika měsících od svého založení obdrželi druhou cenu na soutěži Gianni Bergamo ve švýcarském Luganu. V létě 2021 obdrželi interpretační ocenění na ISA Festivalu v Rakousku, o několik dní později vyhráli Mezinárodní soutěž Filippo Nicosia v Itálii. V září 2021 trio vyhrálo první cenu a cenu publiku na Mezinárodní soutěži Johannese Brahmse v Rakousku a v říjnu 2021 se stali vítězi mezinárodní soutěže Parkouse Award v Londýně. V únoru 2022 bylo trio hosty BBC Radio 3 In Tune show. V březnu letošního roku pak získalo trio první cenu na Mezinárodní soutěži Stayse Vainiunase v litevském Vilniusu. Trio Bohémo vystoupí v Praze 21. května v rámci Pražského jara s programem Tria c moll Josefa Suka, Tria č. 3 Bohuslava Martinů a Čtyr ročních období v Buenos Aires Ástora Piazzolly.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější