Česká filharmonie získala ke spolupráci nejvytíženějšího a nejžádanějšího dirigenta současnosti, Valerije Gergijeva

Česká filharmonie vystoupí 13. června na mimořádném koncertu ve Dvořákově síni pražského Rudolfina s ruským dirigentem Valerijem Gergijevem . Při své vůbec první spolupráci provedou program sestavený ze skladeb ruských autorů. Zazní suita z baletu Labutí jezero od Čajkovského a Musorgského Obrázky z výstavy . V Rachmaninovově Klavírním koncertu č. 2 c moll op. 18 se představí korejská klavíristka Yeol Eum Son . S Gergijevem a stejným repertoárem vystoupí Česká filharmonie ještě také o den později na italském Ravenna Festivalu.

„O Valerije Gergijeva, skutečnou ikonu klasické hudby, jsme usilovali velmi dlouho. Přál bych si, aby se náš společný koncert stal jednou z nejvýznamnějších událostí letošní kulturní sezony. Gergijeva si jistě nenechají ujít znalci, ale pozval bych i ty, kteří jsou zvědaví na to, jak lze řídit orchestr obyčejným zubním párátkem“ , uvedl generální ředitel České filharmonie, David Mareček.

Česká filharmonie tak získala pro spoluúčinkování další zvučné jméno v souladu se strategií spojenou s návratem jejího šéfdirigenta a uměleckého ředitele Jiřího Bělohlávka. S orchestrem by vedle ruské hvězdy měly dále v dohledné době spolupracovat další přední osobnosti, např. Semjon Byčkov, David Zinman. Peter Eötvös a Robin Ticciati.

Valerij Gergijev působí jako šéfdirigent London Symphony Orchestra, dále jako umělecký ředitel Mariinského divadla v Petrohradě, kde je zároveň ředitelem festivalu Bílé noci. Je též hlavním hostujícím dirigentem v Metropolitní opeře v New Yorku. Gergijev patří v současné době k nejvyhledávanějším a nejvíce vytíženým dirigentům na světě. Zajímavostí je, že s orchestry příliš nezkouší a řídí je s pomocí zubního párátka.

Sdílet článek: