Česká filharmonie zahraje v Bukurešti a vydá další Mahlerovu symfonii na CD

První český orchestr otevírá 128. koncertní sezonu. V těchto dnech, 30. a 31. srpna, Česká filharmonie pod taktovkou rakouského dirigenta a stálého hosta orchestru Manfreda Honecka vystupuje na Festivalu George Enesca v bukurešťském sále Athenaeum. O týden později vyjde u vydavatelství Pentatone další symfonie Gustava Mahlera, tentokrát První. A v průběhu září orchestr třikrát zahraje na festivalu Dvořákova Praha. Českou filharmonii budou řídit dirigenti Sakari Oramo, Tomáš Netopil a András Schiff, který je zároveň rezidenčním umělcem 128. sezony. Ve Dvořákově síni Rudolfina proběhne oficiální zahájení nové sezony ve dnech 27. až 29. září. Šéfdirigent a umělecký ředitel České filharmonie Semjon Byčkov provede dvořákovský program, jímž vstoupí do šestého roku v čele prvního českého orchestru.

Na programu prvního večera na Festivalu George Enesca bude Pátá symfonie Petra Iljiče Čajkovského a dvojkoncert současného amerického skladatele Bryce Dessnera, v němž se sólových partů ujme klavírní duo Katii a Marielle Labèque. Na druhém koncertě zazní První symfonie Ludwiga van Beethovena, aranž melodií z Dvořákovy opery Rusalka od Tomáše Illeho a symfonická báseň Vox Marix George Enesca v podání rumunského tenoristy Cosmina Ifrima a sboru, který nese Enescovo jméno. Zatímco zájezd do Bukurešti povede Manfred Honeck, další dvě velká turné 128. sezony už proběhnou pod taktovkou Semjona Byčkova. V říjnu Česká filharmonie vyrazí poprvé od covidové přestávky do Jižní Korey a Japonska, na jaře filharmonici zavítají do Španělska, Belgie, Francie, Německa a Rakouska. Na obou turné budou Českou republiku reprezentovat skladbami Antonína Dvořáka. Právě provádění Dvořákových děl doma i v zahraničí je jedním z příspěvků České filharmonie k nadcházejícímu Roku české hudby, který vyvrcholí americkým turné v prosinci 2024.

Vedle Antonína Dvořáka se první český orchestr bude věnovat i Gustavu Mahlerovi. V pátek 8. září, v den Dvořákových narozenin, vyjde u vydavatelství Pentatone Mahlerova Symfonie č. 1 D dur, která bývá nazývaná hudební básní v symfonické formě. Gustav Mahler se při jejím komponování inspiroval rozsáhlým románem Titán Jeana Paula, německého spisovatele pohybujícího se mezi klasicismem a romantismem. Vydání Mahlerovy První následuje po Druhé, Čtvrté a Páté symfonii, které vyšly v loňském a letošním roce. V minulé sezoně orchestr zároveň nahrál Šestou a Sedmou symfonii a o rok dříve Devátou, takže k dokončení celého cyklu už v letošní sezoně zbývají pouze Třetí a Osmá symfonie. Česká filharmonie všechny Mahlerovy symfonie nahrála v letech 1976 až 1982 pod taktovkou svého tehdejšího šéfdirigenta Václava Neumanna, jenž byl velkým propagátorem skladatelovy symfonické tvorby. Cyklus vznikající pod vedením Semjona Byčkova je tedy prvním pokusem o novou interpretaci Mahlerových symfonií ze strany České filharmonie po více než čtyřech desítkách let. V Pentatonu navíc komplet symfonií Gustava Mahlera vyjde vůbec poprvé.

Na festivalu Dvořákova Praha se Česká filharmonie po šesti letech znovu setká s finským dirigentem Sakarim Oramem. V Brahmsově monumentálním Německém requiem dále vystoupí sopranistka Anu Komsi a s ní barytonista Christian Senn. Hlavní hostující dirigent České filharmonie Tomáš Netopil se tentokrát představí v jiné poloze než na minulých festivalových ročnících. Připraví program složený z ikonických a velmi odlišných děl 20. století, která nesou číslo 3: Coplandově Třetí symfonii a Rachmaninově Třetím klavírním koncertu, který přednese Boris Giltburg. Rezidenční umělec 128. sezony České filharmonie se ještě před jejím zahájením uvede v dvojroli na festivalu Dvořákova Praha, kde už takto vystoupil v září 2021. András Schiff bude tentokrát orchestr dirigovat od klavíru jako sólista v klavírních koncertech od Bacha a Mozarta a na závěr uvede slavnou Symfonii č. 3 Ludwiga van Beethovena.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější