úterý, 4. květen 2021

Česká filharmonie zahraje poprvé pro testované publikum

Napsal(a) 

Jan Mráček, foto Petr Kadlec Jan Mráčekfoto: Petr Kadlec

Česká filharmonie a Škoda Auto oslaví v pondělí 10. května ve 20.15 hodin 125 let od svého založení koncertem pod taktovkou šéfdirigenta Semjona Byčkova. Přímo ve Dvořákově síni Rudolfina bude poprvé od října minulého roku sedět 350 posluchačů s platnými PCR testy. Živý přenos pro diváky ČT art a sociálních sítí zajistí Studio Rudolfinum. Moderování se ujme Marek Eben. Koncert bude mít i benefiční rozměr. Nadace Via založila sbírku na podporu rodin pracovníků v sociálních službách, kteří zemřeli na covid-19 při výkonu povolání.

Jsem moc rád, že prvním pilotním projektem živé kultury v rámci rozvolňování proticovidových opatření bude právě koncert České filharmonie s testovaným publikem. Pevně věřím, že bude-li se epidemická situace v ČR vyvíjet stejně pozitivně jako v posledních dnech, kulturní akce – nejprve ve venkovních prostorách – tak bude možné rozjet již na konci května,“ říká ministr kultury Lubomír Zaorálek. Podobně jako v případě předchozího benefičního koncertu zaměřeného na psychickou pomoc zdravotníkům chtějí Česká filharmonie a Nadace Via otevřít jedno z opomíjených témat koronavirové krize. Výtěžek benefice bude proto tentokrát věnován více než dvěma desítkám rodin zaměstnanců sociálních služeb, kteří na covid-19 v uplynulém roce zemřeli.

V České republice působí přibližně 2 150 poskytovatelů sociálních služeb, kteří podporují, pomáhají a pečují o statisíce klientů. Jen v pobytových sociálních službách se zaměstnanci těchto služeb starají o téměř 70 tisíc seniorů nebo osob se zdravotním postižením,“ upozorňuje prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký. Kvůli koronavirové epidemii prošli poskytovatelé sociálních služeb velmi náročným obdobím, obzvláště pak podzimní vlna otestovala jejich odhodlání a obětavost. Navzdory kritické situaci se ale dokázali kvalitně postarat o prarodiče, rodiče a blízké těch, kteří to z mnoha důvodů sami nezvládli. Přesto sociální služby stále zůstávají spíše na okraji zájmu společnosti a být pracovníkem sociálních služeb je podhodnocenou a nedoceněnou profesí, jako ostatně i v mnohým dalších evropských zemích,“ uzavírá.

Peníze je možné darovat na sbírkový účet 8848962/0800, prostřednictvím darujme.cz/pomocrodinam nebo zasláním DMS POMOCVKRIZI 90 na telefonní číslo 87 777. V den koncertu bude také v Rudolfinu zřízeno call centrum. Vybrané prostředky rozdělí rodinám Asociace poskytovatelů sociálních služeb.

Šéfdirigent a umělecký ředitel České filharmonie Semjon Byčkov provede skladby Antonína Dvořáka, Petra Iljiče Čajkovského, Alessandra Marcella, Camilla Saint-Saënse a Georgese Bizeta. Sólových partů se ujmou umělci prvního českého orchestru: houslista Jan Mráček, violoncellista Václav Petr a trumpetista Walter Hofbauer, který odehraje první part v Marcellově Koncertu c moll pro hoboj a smyčce a basso continuo v úpravě pro trubku. Přenos Studia Rudolfinum režíruje Michael Beyer, hudební režie se ujme Holger Urbach.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.