Česká filharmonie zahraje benefici pro nemocnice, živě bude přenášet ČT art

Česká filharmonie uspořádá benefiční koncert pro pražské a brněnské nemocnice, jejichž lékaři a zdravotní sestry pečují o pacienty s vážným průběhem nemoci COVID-19. Koncert z Dvořákovy síně pražského Rudolfina bude v přímém přenosu vysílat ČT art tuto sobotu od 20:00 na televizních obrazovkách, iVysílání i na Facebooku. Streaming bude zároveň možné sdílet na sociálních sítích v České republice i v zahraničí.

Všichni účinkující vystoupí bez nároku na honorář. Pro dárce připravuje Nadace Via veřejnou sbírku, startovací symbolickou částku do ní vloží Nadace České spořitelny.

Šíření koronaviru jsme všichni zpočátku sledovali s odstupem a říkali jsme si, že to snad brzy přejde a situace nebude až tak vážná. Ještě na přelomu února a března jsme se těšili, že šéfdirigent Semjon Byčkov v Praze poprvé provede Requiem za Hieronyma Bosche od Detleva Glanerta a hlavní host Jakub Hrůša Janáčkovu operu Káťa Kabanová. O několik dnů později však z našich plánů, které se tvoří léta, nebylo nic. Koncerty jsme museli zrušit, ale hned jsme začali přemýšlet i o tom, jak a komu bychom mohli pomoci, zvlášť když jsme sami zaznamenali tak ohromnou vlnu solidarity od našich posluchačů, kteří nechtějí vracet vstupné, aby zahladili vzniklé ztráty,“ říká generální ředitel ČF David Mareček.

Josef Špaček, foto Petra Hajská

První nápad na přenos orchestrálního koncertu bez posluchačů v sále, na kterém měla zaznít ikonická Má vlast od Bedřicha Smetany, vzal za své kvůli příliš velkému počtu hráčů na pódiu,“ doplňuje ředitel ČT art Tomáš Motl, který se na přípravách benefice od počátku podílel. „A tak jsme se dohodli na programu, který je co do počtu účinkujících významně skromnější, ale z vysokého standardu provedení rozhodně nic neslevuje a naše diváky, kteří ztratili možnost chodit za kulturou kamkoliv ven, určitě potěší.

Na koncertě sice nezazní Má vlast v plné orchestraci, ale Vltavu v sólové úpravě pro harfu zahraje Jana Boušková. V průběhu večera se představí také koncertní mistři ČF Josef Špaček, Jiří Vodička a Václav Petr za doprovodu klavíristů Martina Kasíka, Miroslava Sekery a Davida Marečka. Na závěr vystoupí Lobkowicz trio ve složení Jan Mráček, Ivan Vokáč a Lukáš Klánský. Program složený převážně z děl Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka doplní Bachova violoncellová Suita c moll. Večerem bude provádět Jiří Vejvoda.

Jana Boušková, foto Petra Hajská

Nadace Via zároveň zorganizuje veřejnou sbírku, na kterou bude možné během koncertu posílat libovolný příspěvek prostřednictvím bankovního účtu, DMS nebo přes platformu Darujme.cz. Výtěžek benefice se rozdělí mezi čtyři nemocnice – Nemocnici Na Homolce, Fakultní nemocnici v Motole, Fakultní nemocnici Brno a Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně – pečující o těžké případy lidí s koronavirovou infekcí. Nemocnice vybrané peníze použijí na nákup zdravotnických pomůcek, které nejvíce potřebují.

Při přípravě i v průběhu koncertu budou platit přísná hygienická opatření. „Vedle povinnosti nošení roušek, kvůli níž nebylo možné do programu zařadit skladby pro dechové nástroje, budou účinkující dodržovat doporučený odstup, moderátor a účinkující nebudou na pódium vstupovat stejnými dveřmi, klaviatura bude po každém vystoupení dezinfikována, televizní štáb bude používat respirátory. Přenos umožní vyspělá digitální technologie včetně dálkově ovládaných robotických kamer instalovaných ve Dvořákově síni v průběhu minulé sezony,“ uvedl za Českou filharmonii tiskový mluvčí Luděk Březina.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější