Česká filharmonie otevře 126. sezonu Šostakovičovou Leningradskou

Zahajovací koncerty nové sezony prvního českého orchestru se uskuteční 29. a 30. září. Šéfdirigent a umělecký ředitel České filharmonie Semjon Byčkov na nich provede Šostakovičovu Sedmou symfonii, k níž má velmi osobní vztah. Přenos prvního zahajovacího koncertu, který zajistí Studio Rudolfinum s režisérem Johathanem Haswellem, bude vysílat Česká televize na programu ČT art od 20.15 hod.

Leningradská symfonie Dmitrije Šostakoviče vznikala za dramatických okolností druhé světové války. Poprvé byla uvedena již v březnu 1942 v tehdejším Kujbyševě (dnešní Samaře), za datum skutečné premiéry však bývá často označován až 9. srpen toho roku, kdy zazněla v Leningradu (dnešním Petrohradu). Město, které dalo symfonii jméno, tou dobou již jedenáct měsíců čelilo devastující blokádě ze strany hitlerovské armády. Podobně jako se devět set dnů trvající obléhání Leningradu stalo jedním ze symbolů válečných hrůz, stala se také Šostakovičova Sedmá mementem své doby, symbolem německé okupace a ruské nezdolnosti.

Česká filharmonie uvede Leningradskou symfonii za řízení svého šéfdirigenta Semjona Byčkova, rodáka z Leningradu. Na otázku, zda v ní rozeznává konkrétní reakci na válku, odpovídá dirigent jednoznačně: „Rozhodně ne, nikdy jsem ji tak nevnímal. Genialita této symfonie spočívá právě v tom, že není popisná. Umění je tady proto, aby v nás vyvolalo nějaký stav nebo pocit. A to se právě Šostakovičovi podařilo, najít zvuky a tóny, které v nás vyvolávají neochvějný pocit, že víme, o čem to je.

S Leningradskou symfonií Byčkova pojí mimořádně silný osobní příběh: „Pokaždé, když diriguji Šostakovičovu Sedmou symfonii, myslím na generaci svých rodičů. Matka byla přímo z Leningradu, odkud pocházela celá její rodina, otec byl z Ukrajiny, z Kyjeva. Otec byl později odveden do armády a bojoval ve válce, matka přežila obležení Leningradu. Celých devět set dní, nikdy nebyla evakuována.

Oba Byčkovovi rodiče se narodili v roce 1924 a zkraje léta 1941, v sedmnácti letech, maturovali. „Bylo 21. června a oni právě dokončili školu. Celá generace slavila ukončení školních studií a začátek dospělosti. Každý z nich měl své sny. Někteří chtěli pokračovat ve studiu na univerzitě, jiní chtěli získat zaměstnání, oženit se, vdát se a všichni už směli legálně kouřit. V Leningradu jsou tou dobou bílé noci, a tak celou noc z 21. na 22. června 1941 oslavovali, že se stali dospělými. Mladí lidé byli v ulicích nebo na břehu Něvy a v plném proudu oslav se dozvěděli, že začalo bombardování. Ten den byla zahájena operace Barbarossa, Německo napadlo Sovětský svaz. Tak se celá generace náhle probudila do skutečného života a sny, které každý z nich měl, se náhle rozpadly v prach,“ vyznává se Semjon Byčkov.

Ve 126. sezoně se k České filharmonii vedle šéfdirigenta a uměleckého ředitele Semjona Byčkova a hlavních hostujících dirigentů Jakuba Hrůši a Tomáše Netopila vrátí Manfred HoneckFranz Welser-Möst. Poprvé bude Českou filharmonii řídit Francouz Alain Altinoglu a Američan Michael Tilson Thomas. Rezidenční umělkyní bude klavíristka Yuja Wang. Vedle ní v Praze znovu vystoupí houslistky Anne-Sophie Mutter a Karen Gomyo a debutově islandský klavírista Víkingur Ólafsson a britský violoncellista Sheku Kanneh-Mason. Ve premiéře uvede Česká filharmonie skladby Bryce Dessnera, Juliana Andersona a Slavomíra Hořínky. Velké turné po evropských městech zavede orchestr do Vídně, Berlína a Londýna.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější