Češi zahrají Čechům. Dvořákova Praha představuje nový program

Třináctý ročník mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha se uskuteční v původně plánovaném termínu, tedy od 4. do 20. září 2020. Vzhledem k aktuálním okolnostem nelze zajistit účast původně smluvených zahraničních interpretů; festival tedy namísto toho oslovil přední české umělce sólisty, dirigenty i tělesa. Heslem festivalu je slogan „Češi hrají Čechům“.

Programový ředitel festivalu Jan Simon zdůraznil, že diváci nebudou z hlediska interpretačních a uměleckých kvalit nijak ochuzeni: „Při naší redefinici programu jsme měli před závorkou vytčeno, že chceme naplňovat dramaturgické záměry, které jsem si stanovil na několik dalších let, a to zcela bez kompromisů. Je úžasné, že je lze naplnit hvězdami, jež z českého interpretačního prostředí vzešly a dnes jsou těmi nejlepšími reprezentanty naší země ve světě.“ Ředitel pořádající Akademie klasické hudby Robert Kolář dodal, že „navíc nám v této těžké době přišlo férové soustředit se na angažování výhradně českých umělců, z nichž mnozí se v uplynulých měsících ocitli pod mimořádným lidským a mnohdy i existenčním tlakem. Chceme tím alespoň trochu pomoci naší vlasti a domácí kultuře. Nepochybuji o tom, že Antonín Dvořák by sám takový koncept festivalu bez zaváhání podpořil.

Mezi vybrané reprezentanty české hudební kultury tak patří dirigenti Jakub Hrůša, Tomáš Netopil, Petr Altrichter, Jiří Rožeň, v dvojjediných rolích sólistů a uměleckých vedoucích těles pak Radek Baborák nebo Josef Špaček, klavíristé v čele s Lukášem Vondráčkem, Ivem Kahánkem, Martinem Kasíkem, Duem Ardašev nebo nastupující hvězda Marek Kozák a další sólisté jako Jana Boušková, Tomáš Jamník, Jan Mráček, Kateřina Kněžíková, Simona Šaturová či Jan Martiník. Vedle rezidenčního orchestru České filharmonie se představí PKF – Prague Philharmonia nebo Česká SinfoniettaCollegium 1704.

Jiří Rožeň, foto Ilona Sochorová

Rezidence orchestru České filharmonie se zaměří především na dílo Josefa Suka, jehož dvě zásadní symfonická díla zazní pod taktovkou Jakuba Hrůši. Samotný festival ovšem zahájí dvěma ikonickými díly Antonína Dvořáka, tedy Violoncellovým koncertem se sólistou Václavem PetremNovosvětskou symfonií pod vedením Semjona Byčkova. Třetím pilířem působení ČF na Dvořákově Praze bude provedení Dvořákovy kantáty Te Deum pod taktovkou Petra Altrichtera jako výraz smíření a naděje v pozitivní budoucnost nejen festivalu, ale celého života společnosti v globálním rozměru. Dramaturgie festivalu přirozeně připomene také 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena, od něhož zazní významné instrumentální koncerty í Missa solemnis v podání Collegia 1704 a Collegia Vocale 1704 se sólisty (Alžběta Poláčková, Václava Krejčí Housková, Jaroslav Březina, Jan Šťáva) pod taktovkou Václava Lukse. Díky péči dirigenta Jakuba Hrůši a rezidenční České filharmonii se ke slovu dostanou i významné Beethovenovy instrumentální koncerty.

Petr Václav, foto Petra Hajská

Nová programová řada Pro budoucnost se od letošní sezóny stane platformou pro vystoupení mladých hudebníků a pro prezentaci nových projektů Akademie klasické hudby zaměřených na vzdělávání a podporu mladých umělců. V sobotu 12. září bude Rudolfinum hostit finálové kolo mezinárodní rozhlasové soutěže Concertino Praga určené hudebníkům do 15, resp. 16 let. O den později se publiku představí Mladá filharmonie Dvořákovy Prahy (hráči mezi 15 a 24 lety). Pod vedením Tomáše Netopila vystoupí s nastudováním Beethovenovy Symfonie č. 9 d moll „S Ódou na radost“, mimo jiné jako dalším příspěvkem k Beethovenovu výročí.

Přestože festival Dvořákova Praha dnes zveřejnil program letošního ročníku, prodej vstupenek zatím zahájený nebude. Robert Kolář v této souvislosti uvedl, že v danou dobu zatím není jasné, jaká bude povolená kapacita koncertních sálů. „To nás žene do poměrně problematických vod, ale lidské zdraví je samozřejmě nejdůležitější. Proto i když jsme dnes představili program, prodej vstupenek zatím nezahájíme.“ Podle Koláře se tak stane ihned, jakmile bude alespoň rámcově jasný postup při uvolňování opatření. Pořadatel Dvořákovy Prahy zároveň zohlední i obtížnou ekonomickou situaci některých diváků a nabídne tomu odpovídající „koronavirové“ vstupné. 

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější