Červená abonentní řada královéhradecké Filharmonie přinese velká hudební díla a odloženou premiéru

Uvádění rozsáhlých hudebních děl ve velkém obsazení za účasti sborů a pěveckých sólistů není ve Filharmonii Hradec Králové nijak neobvyklé. Tyto koncerty jsou součástí každé sezóny a obvykle se objevují v Bílé nebo Žluté abonentní řadě (velký a malý symfonický cyklus), případně jsou uváděny jednotlivě mimo předplatné. Pro 44. koncertní sezonu ale královéhradecká Filharmonie nově sestavila z těchto koncertů ucelenou Červenou abonentní řadu. Vznikl tak vokálně-instrumentální cyklus čtyř koncertů, určený zejména příznivcům sborového a sólového zpěvu, ale nejen jim.

Červenou abonentní řadu otevírá 15. září oratorium Svatá Ludmila Antonína Dvořáka na text Jaroslava Vrchlického. Koncert je zařazen jednak u příležitosti 1100. výročí smrti české kněžny a národní světice a jednak jako připomínka 10. výročí úmrtí královéhradeckého arcibiskupa Karla Otčenáška. Na pódiu královéhradecké Filharmonie vystoupí kromě orchestru Pražský smíšený sbor a Pěvecký sbor ČVUT Praha. Titulní part zazpívá sopranistka Lucie Silkenová. Dalšími sólisty budou Stanislava Jirků (mezzosoprán), Aleš Voráček (tenor), František Zahradníček (bas) a Ondřej Koplík (tenor). Diriguje Jiří Petrdlík.

Druhý koncert nazvaný Messa di gloria se 20. listopadu zaměří na evropskou scénu, a to jak výběrem repertoáru, tak i většiny účinkujících. Italský skladatel Pietro Mascagni je autorem obou skladeb, které večer zazní, tedy titulní Messa di gloria i opery Sedlák a kavalír. Vystoupí zahraniční sólisté Isabel Seebacher (soprán), Anna Haase (mezzosoprán), Aaron Cawley (tenor), Dragutin Matić (baryton). S královéhradeckými filharmoniky vystoupí Chor der Marktkirche Wiesbaden se svým sbormistrem a zároveň dirigentem večera Thomasem J. Frankem.

Záhořovo lože je název třetího koncertu 10. února a zároveň hlavní skladbou programu, která navíc zazní před publikem ve své premiéře. Kantátu pro sóla, sbor a orchestr podle předlohy K. J. Erbena napsal v roce 2018 skladatel Juraj Filas. Letos v zimě, v době protiepidemických opatření, skladbu s královéhradeckou Filharmonií, avšak bez obecenstva, natočila a v hlavním vysílacím čase uvedla ČT art. Úvodní skladbou koncertu bude symfonická báseň Prokletý lovec z roku 1882 Césara Francka. Sólisty večera budou Michaela Štiková Gemrotová (soprán), Michal Lehotský (tenor), Daniel Matoušek (tenor) a Filip Bandžak (baryton). Společně s místním orchestrem vystoupí v sále FHK Pražský filharmonický sbor vedený Lukášem Vasilkem, dirigentem bude Leoš Svárovský.

Titulem čtvrtého a posledního koncertu Červené abonentní řady 13. dubna je Stabat mater. Nepůjde však o dílo Antonína Dvořáka, nýbrž o Stabat mater od maďarského pozdně romantického skladatele Ernő Dohnányiho. Koncert zahájí Fantazie na téma Thomase Tallise pro dva smyčcové orchestry, kterou napsal anglický skladatel Ralph Vaughan Williams a večer i abonentní řadu uzavře Symfonie č. 4 d moll od Antonína Dvořáka, tedy skladatele, jehož dílo tuto řadu také otevíralo. Stejně jako v prvním koncertu Červené řady i v tomto posledním vystoupí Lucie Silkenová (soprán), dále vystoupí mezzosopranistky Sylva ČmugrováPetra Vondrová. Sborových partů se ujme Královéhradecký ženský sbor Jitro připravený prof. Jiřím Skopalem, provedení bude řídit šéfdirigent královéhradeckých filharmoniků Kaspar Zehnder.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější