Černá komedie o mocenských hrách: Händelova Agrippina v přenosu z MET

Bezohledná, ambiciózní, krutá a dominantní je Agrippina, hlavní postava příštího přenosu z Metropolitní opery. Prověřené dílo Georga Friedricha Händela vypráví o touze po moci, přičemž inscenace sira Davida McVicara vyzdvihuje jeho nadčasovost. V titulní roli opery Agrippina, která půjde do kin v přímém přenosu 29. února, se představí mezzosopranistka Joyce DiDonato.

Agrippina je Händelovou pátou operou, řadí se tak k jeho raným dílům napsaným ještě v italském jazyce. Nejstarší opera letošní sezony přenosů měla premiéru už v roce 1709 a svému autorovi zajistila dlouhou a plodnou kariéru v Londýně. Ačkoliv Händelovi bylo v době skládání teprve 24 let, svůj rukopis má už zcela vybroušený.

Téma mocenských her i kultu osobnosti v nezměněné intenzitě rezonuje do dnešních dnů. Děj opery se v původním libretu odehrával ve starověkém Římě za vlády císaře Claudia, sir David McVicar se postavy rozhodl přesadit do moderní doby. Na jednoduché scéně, jíž dominuje vysoké žluté schodiště s trůnem, se tak potkávají římská jména postav s vojenskými uniformami a počítači. „Je to ve své podstatě příběh o tom, jak se chovají lidé na vysokých postech, když na ta místa snaží dostat,“ popisuje McVicar. „Je to ale i skvělá černá komedie. Jedna z nejlepších, které kdy opera nabídla,“ dodává. Moderní a časově neukotvené pojetí akcentuje právě satirickou rovinu celého kusu. Server OperaWire jej hodnotil velmi pozitivně: „V rukou Davida McVicara se klasická opera změnila v moderní a mistrovské dílo.“

[spvideo]https://www.youtube.com/watch?v=KLT1V_JconE[/spvideo]

V hlavní roli se představí americká mezzosopranistka Joyce DiDonato, která se velmi zdatně pohybuje v händelovském repertoáru – za sebou má řadu vystoupení i nahrávek, Agrippinu ztvárnila například v loňské inscenaci Královské opery v Londýně. „Titulní postava je trochu zvrácená. Je netrpělivá. Možná má trochu problém s pitím. Ale se vším si poradí,“ říká DiDonato. Ve shodě s McVicarem doplňuje: „Myslím, že je to jedna z nejchytřejších Händelových černých komedií. Překvapí každého, kdo se na ni přijde podívat.“ Händelovu barvitou hudbu bude dirigovat odborník na barokní hudbu Harry Bicket.

14. března se pak mohou diváci těšit na další přenos, tentokrát novou inscenaci Wagnerova Bludného Holanďana se sirem Jevgenijem Nikitinem v titulní roli. V dubnu naváže Pucciniho Tosca s Annou Netrebko v hlavní roli. Sezónu uzavře Marie Stuartovna, v níž se představí Diana Damrau a Jamie Barton.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější