Cenu Jiřího Bělohlávka získal tenorista Petr Nekoranec

Čtvrtým laureátem Ceny Jiřího Bělohlávka pro umělce do třiceti let se stal tenorista Petr Nekoranec. V průběhu Open Air koncertu na Hradčanském náměstí v Praze, kterým Česká filharmonie pod taktovkou britského dirigenta Wayna Marshalla ukončila svou 126. sezonu, mu cenu předala Anna Fejérová, choť zesnulého šéfdirigenta prvního českého orchestru.

Pan Bělohlávek zaujímá v mém srdci pevné místo jako otcovská figura. A to v tom nejlepším slova smyslu. Od prvního momentu, kdy jsem jako mladý talent vstoupil na pódium s Českou filharmonií, jsem měl pocit vřelého rodinného krbu. Na poslední vystoupení s ním ve Svatovítské katedrále na Pražském hradě si velmi dobře pamatuji. Bylo ještě chladno a já jsem přišel na zkoušku jen lehce oblečený. Pan Bělohlávek, v tu dobu už těžce nemocný a bez vlasů, si sundal svou jedinou šálu, obmotal mi ji kolem krku a řekl: ‚Musíš na ten svůj dar dávat pozor.‘ Už při takovéto vzpomínce se až trošku zatají dech,“ říká tenorista Petr Nekoranec. „Myslím si, že v životě umělce patří momenty, jako je tento, kdy je oceněn ať už publikem nebo institucí, k těm nejkrásnějším. Ceny Jiřího Bělohlávka si nesmírně vážím a troufám si říct, že je to opravdu nejvyšší moment mé kariéry. Rozhodně neusnu na vavřínech, ba naopak mám teď motivaci pokračovat a dále se rozvíjet a zlepšovat.

Petr Nekoranec je jednou z nejvýraznějších osobností mladé české pěvecké generace. V letech 2018–2020 byl sólistou Státní opery Stuttgart, od sezony 2021/22 je sólistou Opery Národního divadla v Praze. V letech 2016–2018 byl frekventantem Lindemannova programu v newyorské Metropolitní opeře, a to jako první Čech, který byl do tohoto významného dvouletého projektu přijat. V letech 2014–2016 byl členem Bavorské státní opery v Mnichově a jejího operního studia. Za roli Alberta Herringa mu byla v roce 2016 udělena Bavorská umělecká cena. V lednu 2018 převzal další prestižní cenu – Classic Prague Awards v kategorii Talent roku 2017. Na podzim 2019 vyšlo jeho profilové album French Arias (Supraphon; Česká filharmonie, dirigent Christopher Franklin). Petr Nekoranec je laureátem řady prestižních evropských i českých soutěží. Zpěv studoval na Konzervatoři Pardubice u Jarmily Chaloupkové a spolupracuje také s italským operním tenoristou a pedagogem Antoniem Carangelem.

V komisi, která rozhodovala o udělení Ceny Jiřího Bělohlávka, zasedli stejně jako v předchozích třech ročnících vedle Anny Fejérové a šéfredaktora časopisu Harmonie Luboše Stehlíka zástupci institucí, s nimiž Jiří Bělohlávek v posledních letech svého života nejintenzivněji spolupracoval – za Pražské jaro Roman Bělor, za PKF – Prague Philharmonia Jan Fišer, za Hudební akademii múzických umění Irvin Venyš a za Českou filharmonii Jiří Vodička a David Mareček.

Cena Jiřího Bělohlávka je spojena s vystoupením na příštím Open Air koncertu České filharmonie a s peněžitou odměnou 30 tisíc korun. Petr Nekoranec dále dostal diplom v podobě grafického listu, jehož autorem je malíř Jiří Voves, blízký přítel Jiřího Bělohlávka, který navrhl i jeho náhrobek na Vyšehradském hřbitově.

V roce 2019 získala Cenu Jiřího Bělohlávka hornistka Kateřina Javůrková, v roce 2020 dirigent a violoncellista Robert Kružík a v roce 2021 houslista Jan Mráček, jenž se na letošním Open Air koncertu České filharmonie chopil sólového partu v Cikánských melodiích Pabla de Sarasateho.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější