Cenu Jiřího Bělohlávka získal houslista Jan Mráček

Třetím laureátem Ceny Jiřího Bělohlávka pro umělce do třiceti let se stal houslista a koncertní mistr České filharmonie Jan Mráček. V průběhu Open Air koncertu na Státním zámku Sychrov, kterým první český orchestr ukončil svou 125. sezonu, mu cenu předala manželka Jiřího Bělohlávka Anna Fejérová.

Jan Mráček je vynikající houslista, který na špičkové úrovni spojuje tři výsostně náročné disciplíny – sólové hraní, komorní hru s úspěšným Lobkowicz Triem a vedení symfonického orchestru z pozice koncertního mistra. Všechny tyto disciplíny zvládá na mezinárodní úrovni, což zároveň dokazuje, že se jedná o mimořádně nadaného a komplexního umělce, o kterém v budoucnu ještě uslyšíme,“ vysvětluje nominaci Jana Mráčka generální ředitel České filharmonie David Mareček.

V komisi, která rozhodovala o udělení Ceny Jiřího Bělohlávka, zasedli stejně jako v předchozích dvou ročnících vedle Anny Fejérové a šéfredaktora časopisu Harmonie Luboše Stehlíka zástupci institucí, s nimiž Jiří Bělohlávek v posledních letech svého života nejintenzivněji spolupracoval – za Pražské jaro Roman Bělor, za PKF – Prague Philharmonia Jan Fišer, za Hudební akademii múzických umění Irvin Venyš a za Českou filharmonii Jiří Vodička a David Mareček.

Cena Jiřího Bělohlávka je pro mě obrovská pocta. Nese jméno hudebního velikána, díky kterému jsem se stal členem své současné hudební rodiny, České filharmonie, kde mám možnost čerpat letité zkušenosti nejen tohoto prvotřídního orchestru, ale i světových dirigentských a interpretačních špiček,“ říká houslista Jan Mráček. „V oceňování umělců do třiceti let jménem Jiřího Bělohlávka spatřuji pokračování jeho odkazu, který spočívá v pomoci druhým, ve sdílení radosti z hudby i v motivaci k další práci, protože jedině píle a touha po dalším zdokonalování představují motor, který nás doveze k těm nejlepším výkonům.

Cena Jiřího Bělohlávka je spojena s peněžitou odměnou 30 tisíc korun. Jan Mráček dále dostal diplom v podobě grafického listu, jehož autorem je malíř Jiří Voves, blízký přítel Jiřího Bělohlávka, který navrhl i jeho náhrobek na Vyšehradském hřbitově. V roce 2019 získala Cenu Jiřího Bělohlávka hornistka Kateřina Javůrková a v roce 2020 dirigent a violoncellista Robert Kružík, jenž letos řídil Českou filharmonii na Open Air koncertu na zámku Sychrov před veřejností vůbec poprvé.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější