neděle, 7. září 2014

Cenu Antonína Dvořáka získá Jiří Bělohlávek: převezme ji v newyorské Carnegie Hall

Napsal(a) 

Jiří Bělohlávek Jiří Bělohlávek

V předvečer zahájení Mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha oznamuje pořádající Akademie klasické hudby jméno letošního laureáta Ceny Antonína Dvořáka. Mimořádné ocenění poputuje do rukou významného propagátora české hudby a díla Antonína Dvořáka dirigenta Jiřího Bělohlávka. Ocenění si slavnostně převezme 16. listopadu v newyorské Carnegie Hall, místě světové premiéry Dvořákovy „Novosvětské“ symfonie, při příležitosti koncertu České filharmonie.

O udělení ceny Jiřímu Bělohlávkovi jednohlasně rozhodla Rada akademiků. Mezinárodně respektovaný umělec Jiří Bělohlávek letos úspěšně s Českou filharmonií dokončil Dvořákovský komplet, který vyšel na prestižní značně Decca Classics, dále je například prezident The Dvořák Society for Czech and Slovak Music.

Publikum festivalu Dvořákova Praha se v následujících dnech může s dirigentem Jiřím Bělohlávkem setkat hned třikrát. Poprvé hned zítra 8. září, kdy společně s Českou filharmonií, rezidenčním orchestrem festivalu Dvořákova Praha, a sólistou Josefem Špačkem slavnostně zahájí festival s čistě Dvořákovským programem. 

Jiří Bělohlávek patří v mezinárodním měřítku k nejrespektovanějším dirigentským osobnostem současnosti. Je oceňován především pro preciznost hudebního nastudování a odpovědný přístup k partituře. V zahraničí soustavně prosazuje méně hrané české autory nebo díla, za svého dlouholetého úspěšného působení u BBC Symphony Orchestra např. opakovaně začleňoval do dramaturgie koncertů skladby Josefa Suka či Bohuslava Martinů. Jedním z jeho prvních kroků po nástupu do čela České filharmonie v roce 2012 bylo pořízení nové souborné nahrávky symfonií Antonína Dvořáka pro vydavatelství Decca. Bělohlávek se věnuje také pedagogické činnosti, je prezidentem Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro a angažuje se v záměru výstavby moderní koncertní síně v Praze. Je držitelem Řádu britského impéria a mnoha dalších prestižních ocenění.

Vyhlašovatelem Ceny Antonína Dvořáka je od roku 2009 obecně prospěšná společnost Akademie klasické hudby, pořadatel mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha. Posláním projektu je ocenění osobností, které se svým celoživotním dílem nebo mimořádným uměleckým počinem významnou měrou zasloužily o propagaci a popularizaci české klasické hudby v České republice i v zahraničí. V předchozích ročnících byli oceněni Josef Suk, Ivan Moravec, Jiří Kout, Ludmila Dvořáková a Jiří Kylián.

PR

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.