Cena Cecílie pro české interprety

Protože jsme Cantigas podrobně představili v lednové Harmonii a ocenili Tipem Harmonie,jen krátce: Cantigas de Santa Maria je sbírka 419 duchovních písní sebraných v druhé polovině 13.století na dvoře krále Alfonse X. el Sabia. Jedná se o největší sbírku mariánských písní v lidové řeči, v tomto případě v portugalštině. Výběr Barbory Kabátkové a zejména Hany Blažíkové není náhodný, PHI-Outhere je bruselská firma a obě pěvkyně a zároveň hráčky na gotické harfy jsou v Belgii známé.

Nahrávky staré hudby v roce 2015 byly v hledáčku poroty všeobecně. Jmenujme 5. díl hudební biografie Orlanda di Lassa (Vox Luminis – Musique en Wallonie), Leçons de Ténèbres Richarda Delalande (Ensemble Correspondance – Harmonia Mundi), Imagine (Bach) (Jean Rondeau – Erato) a Passions, Johanovy a Matoušovy pašie (s Magdalenou Koženou a Berlínskými Filharmoniky, Simon Rattle), cena pro nejlepší DVD.

Dále byly oceněny nahrávky Joyce & Tony at Wigmore Hall (Di Donato a PappanoErato), Schumannův houslový koncert (Faust – Harmonia Mundi), Lutoslawského symfonie č. 2 (Zimerman – DGG), Mozartův Únos ze Serailu (Jacobs – Harmonia Mundi) a Verdiho Aida (Pappano – Warner). Album s operou Au Monde současného belgického skladatele Philippa Boesmanse (Bruselská opera – Cyprès) získalo Snepvangersovu cenu.

České konexe má tak trochu i čestná cena pro profesora a muzikologa Harry Halbreicha, odborníka na hudbu Bohuslava Martinů a autora tematického katalogu Martinů skladeb.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější