Cembalový recitál Mahana Esfahaniho v kultovním americkém pořadu Tiny Desk

Vůbec první cembalový recitál v historii uvítala kultovní americká show rozhlasové stanice NPR Music Tiny Desk Concerts. Ve dvacetiminutovém programu složeném z barokní i moderní hudby se představil v Praze žijící Mahan Esfahani. Pro interpreta usazeného v Česku je to v rámci pořadu prvenství.  

V minulosti byli do Tiny Desk Concerts pozváni třeba operní pěvkyně Joyce DiDonato, violoncellista Yo-Yo Ma nebo pianisté Kirill Gerstein, Igor Levit či Lang Lang. Jinak je nejsledovanější hudební koncertní série rezervována spíše pro „A list“ populární hudby od Suzanne Vega po Coldplay. „Pro klasickou hudbu má koncertní série Tiny Desk Concerts vyhrazeno jen několik slotů za rok. Do poslední chvíle se navíc neví, jestli se najednou nerozhodne vystoupit třeba Taylor Swift – v tom případě by museli všichni ostatní vyklidit pole“, dokresluje okolnosti svého vystoupení Esfahani. Jako repertoár si vybral Scarlattiho Sonáty D dur, Recitativ a Toccatu Percossu od amerického skladatele Mela Powella z roku 1951 a Chaconne Johanna Pachelbela – prý aby obecenstvo poznalo jinou skladbu než jeho notoricky známý Kánon v D dur

[spvideo]https://www.youtube.com/watch?v=YMsTJo9yxGA[/spvideo]

Byť je videozáznam z koncertu k dispozici až nyní, samotné vystoupení se odehrálo již na konci ledna ve Washingtonu – shodou okolností v místě, kde se cembalista s americko-íránskými kořeny v roce 1984 narodil. Příznivci festivalu Pražské jaro se mohou těšit na jeho recitál 29. května, který bude živě přenášen z pražského Rudolfina. Společně s dirigentem Jiřím Rožněm a PKF – Prague Philharmonia uvedou mimo jiné i českou premiéru Cembalového koncertu Michaela Nymana.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější