Čeho třeba k žití… Národní divadlo Brno představuje premiéry nové sezony i program festivalu Janáček Brno

Národní divadlo Brno představilo program nadcházející sezony 2022/2023. Janáčkova opera představí čtveřici nových inscenací, listopad pak bude patřit již osmému ročníku festivalu Janáček Brno s dalšími premiérami.

Ve dnech 2.–20. listopadu 2022 rozezní Brno již 8. ročník mezinárodního operního a hudebního festivalu Janáček Brno. Již po osmé tak bude brněnská metropole po tři týdny zcela patřit dílu Leoše Janáčka a samozřejmě i dalších umělců, kteří jej na jeho tvůrčí cestě inspirovali, či naopak jím inspirováni byli. Do moravské metropole zavítá řada významných umělců v čele s dirigenty Jakubem Hrůšou, Tomášem Hanusem, Tomášem Netopilem, Johnem Fiorem a Marko Ivanovićem. V podání předních operních domů, orchestrů i sólových interpretů čeká diváky nabitý program, kterým se tentokrát prolíná téma „Quo Vadis“. Slavnostní zahájení patří tradičně nové inscenaci Janáčkovy opery NdB – jedinečnému spojení opery Z mrtvého domu a scénické podoby Glagolské mše pod taktovkou Jakuba Hrůši a v režii Jiřího Heřmana, v hlavních rolích s Peterem Bergerem, Romanem Hozou, Gianlucou Zampierim, Kateřinou Kněžíkovou a dalšími. Zajímavé pohledy na interpretaci Janáčkových oper nabídne švýcarské Grand Théâtre de Genève s inscenací Káti Kabanové, Welsh National OperaVěcí Makropulos či pražské Národní divadloKáťou Kabanovou a Schulhoffovými Plameny obojí v režii Calixta Bieita. Pozadu nezůstane ani koncertní linka s Orchestre de la Suisse Romande, Pavel Haas Quartet, Nicky Spence a další, jejím vyvrcholením pak bude kantáta Quo Vadis pod taktovkou Johna Fioreho.

Čeho třeba k žití… Otázka, na niž není snadné najít odpověď. Filozofové i vědci se o to snaží každý ze svého úhlu pohledu po staletí. Stačí nám přežít, mít co jíst a pít, nebo je třeba více? Každá doba má své ideály a události posledních dvou let nám ukázaly, jak snadno mohou být naše představy o tom, co potřebujeme k životu jako nezbytné minimum, ze dne na den změněny. A tak jsme se rozhodli i my zapojit do diskuze, vážně i trochu nevážně, vždyť humor je přece kořením života,“ nastínil směřování operní sezony umělecký šéf Janáčkovy opery Jiří Heřman.

Janáček: Z mrtvého domu/Glagolská mše, foto NdB

Únor 2023 přinese premiéru Veselé vdovy Franze Lehára, která se na brněnské jeviště vrací po téměř třiceti letech. Pod taktovkou Jakuba Kleckera a režijním vedením Magdaleny Švecové se představí Jana Šrejma Kačírková spolu s Veronikou Holbovou a pány Romanem Hozou a Jiřím Hájkem. Připojí se k nám i kolegové z činoherního souboru – Pavel Čeněk Vaculík a Martin Veselý jako Njegus.

Ondřej Havelka se pak zhostí Verdiho poslední opery, komedie Falstaff. Titulní role se ujme španělský barytonista Luis Cansino, jako Ford se představí italský barytonista Damiano Salerno. Premiéra s Ondrejem Olosem v čele orchestru čeká brněnské jeviště 5. dubna.

Poslední premiérou nadcházející sezony bude 17. června expresivní, krátká a šokující Straussova opera Salome podle hry Oscara Wilda v režii Davida Radoka v hudebním nastudování Marko Ivanoviće. V hlavních rolích vystoupí Linda Ballová jako Salome, Eva Urbanová coby Herodias a Jaroslav Březina jako Herodes.

Adventní čas již tradičně v brněnské opeře patří Hrám o Marii Bohuslava Martinů, od sezony 2020/21 se k nim kvůli covidu jen on-line připojil program věnovaný zřejmě nejoblíbenějšímu vánočnímu dílu – Rybově České mši vánoční. Nyní si jej mohou diváci opět užít naživo, a to 4. a 18. prosince 2022 v Janáčkově divadle.

Národní divadlo Brno zároveň inovovalo pro svoje diváky předplatné a připravilo pro ně předplatitelské skupiny, které umožňuje strukturovaně plánovat pravidelnou návštěvu divadla. Ta je v rámci abonmá cenově výrazně výhodnější proti nákupu jednotlivých vstupenek. Navíc NdB garantuje, že abonentů se do konce sezóny nedotkne případné zvýšení cen vstupenek. Divák si tak může zvolit preferovaný žánr, zda chce chodit do divadla ve všední dny či o víkendech, nebo jaký je pro něho nejvhodnější čas začátku představení. Velkou výhodou variabilního předplatného je možnost skupiny vzájemně kombinovat. Sezonní předplatné je možné koupit do konce září roku 2022 a od začátku tohoto podzimu bude možné zakoupit abonmá „Vánoční dárek“.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější