Broumovská klávesa spouští registraci přihlášek

Ve dnech 1.–3. dubna 2022 se v broumovském klášteře uskuteční 12. ročník mezinárodní soutěže pro mladé klavíristy do 17 let Broumovská klávesa. Soutěž v těchto dnech spouští registraci na svém webu. Přihlášky je možné podávat až do 23. března 2022.

Národní kulturní památka broumovského kláštera přivítá účastníky soutěže už podvanácté. Soutěž je určena pro čtyři věkové kategorie, pro každou z nich je jednokolová. K online registraci se mohou přihlásit klavíristé do 17 let. Přihlášky je možné podávat do 23. března 2022. Zvýhodněný soutěžní poplatek je 990 korun pro přihlášky podané do 7. března, po tomto datu činí poplatek 1290 korun.

Po roce opět srdečně zveme mladé hudebníky na 12. ročník mezinárodní soutěže pro mladé klavíristy Broumovskou klávesu. Doufáme, že letos proběhne v normálním režimu. Těšíme se na všechny přihlášené soutěžící a jsme zvědaví, jaký pokrok udělali mladí hudebníci během uplynulého roku,“ uvedl umělecký ředitel soutěže, pianista Ivo Kahánek, který usedne i v odborné porotě. Vedle Kahánka zasednou v porotě významní čeští klavíristé a představitelé předních hudebních institucí. Předsedou poroty bude intendant Akademie klasické hudby a Mezinárodního festivalu Dvořákova Praha Jan Simon, generální ředitel České filharmonie David Mareček, vedoucí oddělení klávesových nástrojů Pražské konzervatoře Milan Langer a Eliška Novotná, profesorka Fakulty umění Ostravské univerzity.

„Termín Broumovské klávesy jsme letos zvolili před velikonočními svátky. Soutěž proběhne na samém začátku dubna a bude tak jednou z prvních podobných akcí tohoto roku. Letošní 12. ročník přináší novinky v podobě dalších koncertních příležitostí pro mladé klavíristy, domácí porotu pak doplní zahraniční osobnosti,“ říká manažerka soutěže Tereza Kramplová. Ze zahraničních porotců přivítá soutěž polského pianistu a pedagoga vysoké hudební školy v Krakově Mariana Sobulu a rakouského pianistu a pedagoga Universität für Musik und darstellende Kunst Graz Markuse Schirmera.

Vítězové čtyř kategorií, rozdělených dle věku, získají nejen finanční odměny, ale především možnost vystoupit živě před publikem, a to na letním hudebním festivalu Za poklady Broumovska, na Slavnostním koncertu laureátů v pražském Rudolfinu na podzim 2022, který je již tradiční součástí soutěže a také za doprovodu vybraných regionálních symfonických orchestrů.

Mezinárodní klavírní soutěž Broumovská klávesa vznikla v roce 2011. Jejím cílem je pořádání soutěže pro děti a mládež s patřičnou odbornou platformou v široké mezinárodní působnosti. Celá idea se opírá o osvědčený systém dětského hudebního vzdělávání a dlouholetou tradici dětských soutěží v ČR. Mladí hudebníci mají nejen možnost vzájemné konfrontace na mezinárodní úrovni, ale také kontaktu se špičkovými osobnostmi českého i zahraničního klavírního umění a představiteli stěžejních hudebních institucí. V posledních pěti letech se soutěže účastnilo přes 270 soutěžících z České republiky, Polska, Slovenska, Maďarska, Francie, Vietnamu a Ukrajiny. Poslední dva ročníky byly výzvou pro organizátory i soutěžící, ročník 2020 musel přesunout původní dubnový termín na říjen, rok 2021 pak byl jednou z prvních akcí, které se mohly konat po dlouhém lockdownu naživo.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější