Brno se vydává na novou cestu s Dennisem Russellem Daviesem

Dvořákova Symfonie č. 1 a Harmonielehre Johna Adamse. To je program zahajovacího koncertu nadcházející 63. sezony Filharmonie Brno a zároveň inauguračního koncertu nového šéfdirigenta a uměleckého ředitele Dennise Russella Daviese, který podepsal s orchestrem smlouvu na čtyři roky. „S hrdostí a nadšením představuji programy koncertů své první sezony ve funkci šéfdirigenta a uměleckého ředitele Filharmonie Brno: s hrdostí proto, že jsem se stal součástí skvostné hudební tradice Brna a jeho filharmonie, a s nadšením proto, že ke skladatelům, kteří jsou s orchestrem dlouho spojováni, se zde přidávají ti, s nimiž spolupracuji již více než padesát let – mnozí z nich se stali mými důvěrnými přáteli,“ uvedl nový šéfdirigent.

Je to bezpochyby nejvýznamnější šéfdirigent, který kdy stál v našem čele, jedná se o mezinárodně uznávanou osobnost,“ upozornila ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. Kromě Daviese získal orchestr počínaje nadcházející sezonou také stálého hostujícího dirigenta, Brňana Roberta Kružíka.

Marie Kučerová, Dennis Russell Davies a Vítězslav Mikeš, foto Filharmonie Brno

Dennis Russell Davies se za dirigentský pult postaví celkem sedmnáctkrát, z toho se třikrát představí i jako pianista v Mozartově Klavírním koncertu č. 24 c moll. Kromě toho připravil dva klavírní recitály: se svojí životní partnerkou Maki Namekawou provede skladby Reicha, Adamse a Glasse (23. března 2019), s houslistkou Yumi Hwang-Williams skladby Debussyho, Schumanna a Harrisona.

Příprava sezony s takovou uměleckou osobností, jakou je Dennis Russell Davies, pro mě byla silným zážitkem a cennou zkušeností. Šéfdirigentova jasná představa o podobě sezony a zároveň jeho otevřenost k diskusím, které jsme spolu nad programy a hostujícími sólisty i dirigenty vedli, vyústila do vyprofilované, objevné a jsem přesvědčen, že vyvážené koncertní nabídky,“ řekl dramaturg Filharmonie Brno Vítězslav Mikeš. Stěžejními dramaturgickými liniemi sezony jsou příznačně americká klasika 20. století (mj. Ives, Bernstein, Harrison, Corigliano či Adams) a česká známá i méně uváděná hudba (Voříšek, Dvořák, Suk, Martinů ad.). „Hudební mozaika celé sezony je ale samozřejmě mnohem pestřejší. Každý program jsme sestavovali s vidinou jedinečnosti a vzájemné komunikace mezi skladbami. V 63. sezoně bychom tak v Brně měli být svědky nikoli „pouhých“ koncertů, ale skutečných hudebních Událostí, ať už budou pod taktovkou Dennise Russella Daviese či dalších dirigentů,“ zdůraznil Mikeš.

Marie Kučerová a Dennis Russell Davies, foto Filharmonie Brno

Orchestr zavítá v nadcházející sezoně na sedm tuzemských festivalů, z toho dvakrát s novým šéfdirigentem – na Smetanovu Litomyšl a MHF Leoše Janáčka. S Dennisem Russellem Daviesem zahraje i ve vídeňském Musikvereinu, což představuje jedno ze čtyř zahraničních hostování. Tím hlavním je pak únorové osmnáctidenní turné po Japonsku.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější