Brněnský Festival Špilberk zahájí oslavné salvy, zakončí Pražský výběr Symphony

V úterý 11. srpna začíná Mezinárodní hudební festival Špilberk. „Je to oslavný, velkolepý program,“ říká o zahajovacím koncertě ředitelka pořádající Filharmonie Brno Marie Kučerová. „Na úvod Wellingtonovo vítězství, poté Slavnostní předehra 1812 a jako vrchol Carmina burana. První dvě díla přitom doprovodí salvy dělostřelců z jihozápadního bastionu hradu, do obou skladeb totiž patří. Posluchači na nádvoří dělostřelce uvidí, obraz z bastionu se bude přenášet na obrazovku za orchestrem.“

Den po zahajovacím koncertě proběhne promítání kanadsko-českého dokumentárního filmu Beethovenovy vlasy. Oceňovaný snímek sleduje neobvyklé putování pramene vlasů odstřiženého z Beethovenova mrtvého těla. Promítání 14. srpna pak nabídne Koncert z Paříže 2019 s díly Berlioze, Bizeta nebo Dvořáka. Při projektu kRok za kRokem představí 16. srpna Vojenský umělecký soubor Ondráš symbolický obraz života člověka. O dva dny později zahraje Moravia Brass Band Planety Gustava Holsta. Orchestrální suitu doprovodí vizualizace, která vznikla přímo pro tento projekt ve spolupráci s brněnskou hvězdárnou.

Vizualizace hrají důležitou roli i při koncertu Obrázky z výstavy. Snímače nad orchestrem rozpohybují v reálném čase vizualizace na obrazovce a reagují na tempo i dynamiku hudby. Jejich autorem je uznávaný umělec Cori O´Lan. „Je to pro nás mimořádný, srdcový projekt. Měli jsme ho uvést v březnu v Janáčkově divadle, ale do zkoušek zasáhla ze dne na den koronakrize. Koncert jsme tedy odehráli v prázdném Besedním domě a po dva večery ho streamovali. Věřím, že i když ho už mnozí lidé mohli slyšet, přijdou si ho poslechnout naživo, přeci jen, je to nenahraditelný zážitek,“ řekla Marie Kučerová. Po Musorgského Obrázcích z výstavy zazní Fresky Piera della Francesca  Bohuslava Martinů a Hindemithův Malíř Mathis. První dílo doprovodí fresky nasnímané speciální technologií v chrámu v italském Arezzu, které Martinů ke skladbě inspirovaly, Hindemitha pak autorská vizualizace O´Lana. Večer řídí šéfdirigent filharmoniků Dennis Russell Davies. Letošní ročník uzavře projekt Pražský výběr Symphony. Jednadvacátého srpna se na pódiu objeví Michael KocábMichalem Pavlíčkem a dalšími hudebníky. „Spolu s Českým národním symfonickým orchestrem zahrajeme naše největší hity tak, jak jste je ještě neslyšeli. Kvůli tomu všemu, co se teď kolem děje, je to pro nás vzácný koncert,“ řekl Kocáb.

Sdílet článek: