Brad Mehldau zahraje se SOČRem bachovské variace i vlastní klavírní koncert

V neděli 15. října vystoupí v Rudolfinu jeden z nejinspirativnějších jazzových klavíristů současnosti s projektem, ve kterém střídá úpravy Bachových děl a sólové improvizace na Bachovy motivy. Provede také svůj vlastní Koncert pro klavír a orchestr. Taktovky se ujme Clark Rundell, dirigent, který obsáhl rozmanité spektrum žánrů. Koncert živě vysílá Český rozhlas Vltava.

Američan Brad Mehldau (1970) se jako improvizující interpret s jistotou pohybuje v průsečících mnoha poloh. Od počátku 90. let intenzivně koncertuje a natáčí. Vedle spousty dalších impulsů, které dokáže osobitě zpracovat, umí suverénně navázat i na klasiku, která ho po celou jeho dráhu inspiruje. V „bachovské“ části večera tak propojí vlastní improvizace na bachovské motivy s orchestrálními kompozicemi, které ve 20. století dotvořili z Bachovy necírkevní hudby jiní významní umělci.

V poslední době ovšem budí Brad Mehldau vedle bachovských improvizací další vlnu zájmu něčím zcela novým: vlastním Koncertem pro klavír a orchestr, regulérní kompozicí nezastírající jeho ukotvení v jazzu a dalších světech, formálně i harmonicky značně rozvolněnou, ale přesto sledující obrysy a obsahy patřící ke klasické formě. Skladba kombinuje symfonický zvuk doprovodu s procítěnými sólovými melodickými vstupy, které přes nesčetné rytmické i harmonické proměny vědomě odkazují k Herbiemu Hancockovi, jazzové legendě, jemuž je skladba věnována. Oproti Mehldauovým sólovým improvizacím – působícím často jako prezentace nezměrné virtuozity – je sólový part koncertu koncipován spíše narativně.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější