Bohuslav Matoušek a Bohuslav Martinů na čtyřech CD

Bohuslav Matoušek, jenž je několik desítek let součástí české houslové elity, si k letošním 70. narozeninám připravil originální dárek. U londýnského vydavatelství Hyperion Records mu vyšel komplet čtyř CD se souborným dílem pro koncertantní housle a orchestr Bohuslava Martinů. Nahrávky vznikly za doprovodu České filharmonie a za řízení dirigenta Christophera Hogwooda. Tento mimořádný komplet pokřtil 6. února v koncertní galerii pražské HAMU. Role kmotrů CD se ujali herec Josef Somr, houslista, skladatel a kapelník Hradišťanu Jiří Pavlica, violoncellista Jiří Bárta a klarinetista, saxofonista, skladatel, básník, pedagog a publicista Jiří Hlaváč.

Historie tohoto projektu, jehož protagonistou, interpretem i producentem se stal Bohuslav Matoušek, začala v letech 2002–2005. První CD ze série vydal Supraphon v roce 2002 a nahrávka získala již tehdy cenu časopisu HARMONIE jako nejlepší česká nahrávka roku. Později se celého kompletu ujalo jedno z největších světových vydavatelství Hyperion Records v Londýně, které jej v průběhu let 2007 a 2008 vydalo jako čtyři jednotlivá CD. Všechna čtyři CD byla hodnocena světovými kritiky v superlativech a získala mnoho významných mezinárodních ohlasů (např. Gramophone Choice), více například zde.

Z vydaných CD se prodalo po celém světě již přes 19 000 kusů, což je u desky s klasickou hudbou velmi dobré. Hyperion vydal 1. února 2019 u příležitosti oslav 60. výročí úmrtí Bohuslava Martinů a letošního životního jubilea Bohuslava Matouška celý komplet znovu jako uzavřený celek čtyř CD v jednom obalu, což je pro nahraný komplet a jeho mezinárodní význam výrazné zhodnocení.

Pan Matoušek má rád komplety. Již v letech 1972–74 natočil svůj původní a dodnes unikátní komplet všech šesti Haydnových houslových koncertů s PKO a Liborem Hlaváčkem. Se Stamicovým kvartetem nahrál Matoušek unikátní, ve světě první digitální komplet kvartetů a kvintetů A. Dvořáka (Bayer Records Label, cena Diapason d’Or) a komplet kvartetů B. Martinů (Bayer Records Label, cena Grand Prix du Disque de l’Académie Charles Cros). Společně s Petrem Adamcem natočil Matoušek ve světě dodnes jediný komplet díla Antonína Dvořáka pro housle a klavír. Znovu ve spolupráci s klavíristou Petrem Adamcem Matoušek nahrál i díla B. Martinů pro housle a klavír (4 CD vydané Supraphonem ve dvojboxu), tato nahrávka získala světové ocenění Midem Classical Awards 2001 v kategorii komorní hudba. Zatím posledním je nyní vydaný komplet B. Martinů pro koncertantní housle a violu s Českou filharmonií a Christopherem Hogwoodem (vydal Hyperion, 4 samostatná CD 2003–2005, dnes již jako BOX 2019.  

Bohuslav Matoušek s Christopherem Hogwoodem

Bohuslav Matoušek je významným představitelem současného českého houslového umění, který na sebe upozornil již v dětství četnými vítězstvími v mnoha národních soutěžích. V letech 1967–1972 studoval na pražské Akademii múzických umění ve třídách J. Pekelského a V. Snítila a ve Švýcarsku u W. Schneiderhana a N. Milsteina. V roce 1977–1980 byl pozván jako sólista a koncertní mistr do Japonska k tokijskému Yomiuri Nippon Symphony Orchestra, kde pod taktovkou významných světových dirigentů (Celibidache, Masur, Mehta, Bernstein a další) provedl řadu houslových koncertů. Po návratu z Japonska začal v roce 1980 vedle sólistické činnosti působit také jako primárius Stamicova kvartetaOd roku 1995, po odchodu ze Stamicova kvarteta, se Bohuslav Matoušek věnuje především sólové koncertní činnosti, jeho rozsáhlý repertoár zahrnuje skladby od raného baroka až po díla současných skladatelů. V komorní hře nadále působí hlavně se svým stálým partnerem, pianistou Petrem Adamcem. Jeho dalším významným působením v tomto směru je i umělecké vedení Okteta českých filharmoniků. Je držitelem prestižní světové ceny „Cannes Classical Awards“ 2001 za soubornou nahrávku díla Bohuslava Martinů pro housle a klavír. Je také držitelem stříbrné medaile Nadace Bohuslava Martinů za mimořádné zásluhy o dílo tohoto skladatele. Jeho nahrávka souborného díla B. Martinů pro koncertantní housle (violu) s Českou filharmonií a Christopherem Hogwoodem (4 CD) vyšla u významné firmy Hyperion v Londýně a získala mnohá zahraniční i domácí ocenění. Matoušek působí také jako pedagog na pražské HAMU.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější