Reminiscence na zapomenutou minulost a připomínka zcizené přítomnosti. Black Angels Songs Miroslava Tótha zazní v pražské premiéře

17. listopadu, v den výročí Sametové revoluce, zazní v Galerii Lucerna od 15:00 pražská premiéra skladby pro smyčcové kvarteto, elektroniku a narátora Black Angels Songs Miroslava Tótha. Dílo vzniklo ve spojitosti s příběhem rodiny Gálů a ve spolupráci s hudebníky, kteří při této příležitosti zformovali soubor Dystopic Requiem Quartet (David Danel, Anna Veverková, Júlia Urdová a Andrej Gál).

Hudební dílo Black Angels Songs, které bylo premiérově uvedeno v Bratislavě a letos v srpnu i na festivalu Ostravské dny, sestává ze dvou částí. Book I je souborem devíti aluzivních válečných a pohřebních skladeb. Ty autor později použil na resampling a granulární syntézu prostřednictvím elektroniky v druhé části smyčcového kvarteta – Book II. Tato část je výrazově explozivním a zvukově masivnějším protikladem první části. Vznikly tak dvě odlišné části díla – první jako reminiscence na zapomenutou minulost a druhá jako připomínka zcizené přítomnosti. Autor se rozhodl svou skladbu věnovat rodičům Egona a Fedora Gála – Vojtěchu Gálovi, který byl zastřelen na pochodu smrti ze Sachsenhausenu, a Barboře Gálové, jež sama vychovala dva syny. Kompozice je mimo jiné inspirovaná dílem George Crumba Black Angels, od jehož vzniku nedávno uplynulo půlstoletí.

[spvideo]https://www.youtube.com/watch?v=OnlhLqtkQ0E[/spvideo]

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější