Bjarke Ingels představil v Praze architektonickou studii Vltavské filharmonie

Dánské studio Bjarke Ingels Group (BIG) v únoru 2024 předá podrobnou architektonickou studii Vltavské filharmonie, na jejímž základě budou moci začít projektové práce, které by měly během tří let vyústit v zahájení samotné stavby. Aktuální stav studie v Praze osobně odprezentoval zakladatel a kreativní ředitel studia BIG Bjarke Ingels.

Podrobná studie rozvíjí soutěžní návrh, se kterým studio BIG zvítězilo před rokem a půl v mezinárodní soutěži. „Vltavská filharmonie je zkomponována jako meandrující cesta od břehu řeky na střešní terasu. Proudy veřejnosti a pražská belvederová náměstí spojují městský život s hudbou v jejím srdci. Pražské sály jsou stvořené dominanty na pohled, vyladěny pro zvuk, orchestrovány funkčně i pro spojování lidí. Z této rytmické struktury vystupuje symfonie kolonád a balkonů jako platforma pro veřejný život. Expresivní i pragmatická, stane se nová filharmonie klíčovou dominantou Prahy. Od řeky až na střechu,“ popisuje Bjarke Ingels, který architektonickou studii osobně představil nejprve 24. ledna v Centru architektury a městského plánování na přednášce Urban Talks a následně i o den později na tiskové konferenci. Veřejnost se bude moci s novými vizualizacemi, videem s pohledy ze střechy budovy, či projektem ve 3D realitě seznámit do 18. února v CAMPu v rámci výstavy věnované Vltavské filharmonii.

Foto: Vltavská filharmonie

„Podrobná architektonická studie je pro nás zásadním mezníkem. Na jejím základě se totiž budou moci rozběhnout samotné projekční práce a získávání všech potřebných povolení nezbytných pro to, aby se mohlo v roce 2027 začít se samotnou stavbou, která bude špičkovou ukázkou světové architektury a novou ikonou Prahy,“ dodává vedoucí projektového týmu Vltavské filharmonie Martin Krupauer, který projekt za hlavní město řídí a jedná jak se studiem BIG, tak i budoucími uživateli Vltavské filharmonie.

Budova Vltavské filharmonie by měla být otevřena v roce 2032. Celkem město za projektovou přípravu zaplatí asi miliardu korun. Stavba měla podle posledního odhadu stát 9,4 miliardy korun, podle informací serveru Aktuálně.cz se však podle aktuálního návrhu kvůli úpravám okolí prodraží na téměř 13 miliard korun. Město chce na stavbu získat státní příspěvek a zvažuje i zapojení soukromých investorů.

Vltavská filharmonie bude sídlem dvou orchestrů – České filharmonie a Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK. Oba orchestry zde najdou rezidenční prostory i zázemí pro své vzdělávací programy pro veřejnost. V budově vznikne také hudební oddělení a kreativní hub Městské knihovny v Praze. Návštěvníci se mohou těšit i na kavárnu nebo střešní restauraci. „Vltavské filharmonie nebude pouze novým koncertním sálem, stane se především otevřeným kulturním a vzdělávacím centrem, které bude sloužit veřejnosti,“ podotkl náměstek pražského primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček.

Foto: Vltavská filharmonie

Na dopracování architektonické studie pracovali odborníci z celého světa. Reagovali na připomínky soutěžní poroty i širší veřejnosti, která se aktivně zapojila do procesu úpravy návrhu. Ve srovnání s původním návrhem se ve výsledném projektu objeví řádově více zelených ploch a významně posílí i spojení s řekou. Hlavní sál byl upraven s ohledem na lepší výhled a akustiku, změn doznala pro dosažení optimálních akustických podmínek také zkušebna orchestru, v níž bude pódium identické s tím v hlavním sálu. I u malého sálu bylo dosaženo lepší akustiky a napojení na foyer, dále byl upraven školní sál, do nějž bude mít přístup denní světlo. Úpravy celkového designu budovy se zaměřily na lepší propojení s okolím, přidány byly například eskalátory pro snazší přístup veřejnosti na střešní terasu s vyhlídkou a restaurací. Výstavba nového kulturního centra u Vltavy je součástí proměny lokality Bubny-Zátory, kde město plánuje vznik čtvrti až pro 25 000 lidí.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější