Bergův dekadentní Vojcek zahajuje letošní přenosy z Met

Prvním přenosem z Metropolitní opery v roce 2020 je zřídka uváděná opera Vojcek Albana Berga. Nové nastudování opery se v kinech objeví 11. ledna. Podle zahraničních recenzí jde o jednu z nejlepších produkcí aktuální sezóny.

Avantgardní operní dílo rakouského skladatele Albana Berga, které vznikalo v letech 1915 až 1921, je sestavou patnácti relativně krátkých scén, přičemž každá z nich se liší hudební formou. Právě látka pro orchestr je zde skutečnou výzvou, protože každý z nástrojů má v podstatě vlastní part. První dějství se tak rozpadá do pěti fragmentů (mj. suity, rapsodie, vojenského pochodu nebo ukolébavky), druhé je uzavřenou symfonií o pěti větách, klíčové je i použití opakovaných leitmotivů. Vojcek je hudebně náročný kus, který reflektuje nesmyslnou krutost (nejen) první světové války. Příběh vypráví o běžném životě vojáků na německé vesnici, přičemž Bergovy postavy jsou opsané ze skutečného života.

Do Metropolitní opery se Vojcek vrací v novém nastudování Williama Kentridge, jež vychází z jeho vlastní inscenace pro operní festival v Salcburku. Kentridge jej vizuálně zahalil do temných barev, ať už jde o kostýmy nebo projekce, které dotváří syrovou, časem i prostorem neukotvenou atmosféru. Hlavní postavu ztvární švédský barytonista Peter Mattei, dlouholetý člen ansámblu newyorského operního domu. Debutoval v roce 2002 ve Figarově svatbě W. A. Mozarta, v jeho současném repertoáru najdeme mimo jiné hned dvě role v dílech Richarda Wagnera. Sekundují mu Gerhard Siegel jako Kapitán, Christian Van Horn v partu Doktora nebo Elza van den Heever jako Marie. Orchestr řídí Yannick Nézet-Séguin.

[spvideo]https://www.youtube.com/watch?v=Spd-XXyCRnQ[/spvideo]

V únoru pak budou přenosy z Met pokračovat unikátním propojením operní tradice a amerického jazzu z pera bratří Gershwinů v Porgy & Bess, diváci se mohou rovněž těšit na nové nastudování Wagnerova Bludného Holanďana nebo na Donizettiho Marii Stuartovnu, v níž září sopranistka Diana Damrau. Přenosy z Met budou již tradičně uvedeny v síti Aerofilms.

Sdílet článek: