Berg rozkýve stovku metronomů pod Stalinem

Na piazzettě pod bývalým Stalinovým pomníkem na pražské Letné zazní v pondělí 13. srpna hudba Terryho Rileyho a György Ligetiho. Koncert zahájí In C průkopníka amerického minimalismu Terry Rileyho, který bude zároveň jednou z osobností letošního ročníku Strun podzimu.

Riley ve své kompozici z roku 1964 uplatnil principy náhody, opakování a variability, které se v následujících dekádách staly určujícími pro skladatele minimalistické hudby. Každé uvedení skladby je unikátní počtem hráčů, zvoleným tempem i celkovou délkou. V druhé půli zazní Poème symphonique pro 100 metronomů maďarského skladatele György Ligetiho z roku 1962. Tato radikální skladba využívá zvuku stovky mechanických metronomů, jejichž jednotlivé rytmické tikání ve spojení s dalšími metronomy vytváří organickou rytmickou texturu. Uvedení Ligetiho skladby je více než příznačné – diváci koncertu budou usazení přímo pod impozantním letenským kyvadlem.

Koncert je jedním z vrcholů programu letošní sezony kulturního centra Stalin, kde má klasická hudba své pevné místo. V roce 2016 zde spolek Run OpeRun uvedl site-specific představení Kouzelné flétny, v roce 2017 pak proběhl koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Stalin je prostor pro kulturu, který již pátým rokem provozuje v Letenských sadech spolek Containall o.p.s. Součástí programu probíhajícího od dubna do září jsou pravidelné filmové projekce, živé koncerty, komunitní akce nebo kulinářské pop-upy.

Sdílet článek: