Bennewitzovo kvarteto s Igorem Františákem přiváží klasicismus do Dolu Michal a kostela v Brušperku

Letní Hudební výlety SHF chystají na přelomu června a července řadu šesti koncertů, prvními dvěma budou Klasicistní skvosty: Haydn / Rejcha / Mozart Bennewitzova kvarteta s Igorem Františákem v pátek 23. 6. v unikátním Dole Michal v Ostravě-Michálkovicích a v sobotu 24. 6. v kostele sv. Jiří v Brušperku.

Energickou souhru předního domácího souboru Bennewitzovo kvarteto a ostravské klarinetové ikony prof. Igora Františáka zažili návštěvníci SHF v rámci ruského programu (Tanějev / Prokofjev / Glazunov / Šostakovič) nebo s kolegy při provedení Beethovenova septetu a Schubertova oktetu, kdy z tohoto provedení vzniklo oceňované album (Tip Harmonie ad.). Propojení kvarteta s Františákem je dlouhodobě blízké, dokonce za doby covidu společně zaznamenali nové CD Haydnových kvartetů.

Igor Františák, foto Ivan Korč

Bennewitzovo kvarteto letos oslavuje 25 let od svého založení a k tomuto výročí si kromě zmíněného nového alba nadělilo účinkováni v londýnské Wigmore Hall a v březnu pak úspěšné americké turné, které bylo oceněno Palm Beach Daily News nálepkou „fenomenální hudební lahůdka“ (Cleveland, Boston – Harvard Musical Association hall, Tryon ad.). Poté následovaly koncerty i v Německu a Itálii, kdy německý tisk Süddeutsche Zeitung kvarteto ocenil jako „soubor, který by člověk mohl spontánně počítat mezi ty nejlepší, jaké kdy slyšel“.

Igor Františák se v posledních letech zabývá především komorní hrou se specializací na hudbu starších slohových období včetně dobové interpretace na chalumeau, barokní klarinety a klasicistní klarinety. Jako hráč na tyto historické nástroje spolupracuje např. se se soubory Collegium 1704, Collegium Marianum, Musica Florea, Ensemble Tourbillon, Ensemble Inégal, {oh!} Orkiestra Historyczna (Polsko) či Terra Nova Collective (Belgie). Od roku 2018 je stálým členem unikátního souboru historických basetových rohů Lotz Trio. Vedle aktivní koncertní činnosti je od roku 2002 organizátorem a lektorem mezinárodních interpretačních kurzů v Ostravě. V současnosti působí jako profesor hry na klarinet na Fakultě umění Ostravské univerzity.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější