Benefice pro Martinů: Pavel Haas Quartet podpoří vydávání not a odstartuje souborné provedení

Na pátém benefičním koncertě Institutu Bohuslava Martinů vystoupí 8. listopadu v Kaiserštejnském paláci na Malostranském náměstí Pavel Haas Quartet. Zahraje na něm smyčcové kvartety Bély Bartóka a Bohuslava Martinů. Naváže tak na Josefa Špačka, Mahana Esfahaniho nebo Iva Kahánka, kteří v minulých letech vystoupili na beneficích podporujících vědeckou činnost Institutu bez nároku na honorář.

Hlavním cílem benefičního koncertu je především podpora Souborného kritického vydání díla Bohuslava Martinů. Projekt má od roku 2015 již 7 svazků vydaných nakladatelstvím Bärenreiter. Všechny již vstoupily do koncertního života, jsou používány při nahrávacích projektech a vytvářejí nový standard vydávání hudby skladatelů 20. století.

„Na tomto koncertě zahraje Pavel Haas Quartet s velkou radostí, rádi jsme nabídku Aleše Březiny přijali. Na programu bude mj. Druhý kvartet B. Martinů, který pro nás odstartuje velký projekt souborného provedení všech smyčcových kvartetů tohoto skladatele, řadícího se se svými sedmi číslovanými smyčcovými kvartety k významným představitelům tohoto žánru v hudbě dvacátého století,” říká violista souboru Jiří Kabát.

S dílem Bohuslava Martinů má Pavel Haas Quartet koncertní zkušenost, v roce 2017 soubor například přednesl na několika koncertech s Essener Philharmoniker pod vedením Tomáše Netopila Koncert pro smyčcové kvarteto a orchestr a o rok později provedl v hamburské Elbphilharmonie jeho Smyčcový sextet. Na benefičním koncertu zahraje Pavel Haas Quartet vedle Druhého kvartetu Bohuslava Martinů také Smyčcový kvartet č. 4 Bély Bartóka.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější