Barokní koloratury Olgy Jelínkové zahájí Mezinárodní hudební festival J. C. F. Fischera

Sólistka Opery v Lipsku a pražského Národního divadla vystoupí spolu s varhanicí Michaelou Káčerkovou a Komorním orchestrem Karlovarských symfoniků pod vedením dirigenta Marka Štilce 24. července od 19 hodin v rámci zahajovacího koncertu festivalu v kostele sv. Anny na Božím Daru.

V rámci zahajovacího večera zazní Meditace na chorál Svatý Václave Josefa Suka, dále výběr z děl G. F. Händela, J. S. Bacha a britského romantického skladatele G. Holsta.

Zrychlila jsem si koloratury,“ tvrdí sopranistka Olga Jelínková, jejíž zpěv jinak známe spíše z klasického operního repertoáru. „Když jsem dělala 2014 v Praze Myslivečkovu operu Olimpiade, bylo to moje první větší setkání s barokní operou, předtím jsem zpívala jen jednotlivé kousky na koncertech. Nyní jsem se ale do barokní hudby opravdu ponořila. Někteří si myslí, že baroko se dá tak nějak zpívat ‚na jednu hlasivku‘, není to přece Puccini nebo Wagner. Ale takový přístup se těžce nevyplatí především při interpretaci pomalých, teskných árií. Naopak, člověk musí být napojený do té poslední noty, jakékoliv uhnutí z opory, opuštění bránice se okamžitě projeví na barvě i kvalitě tónu. Muzikantským bonusem u baroka je to, že si člověk může vymýšlet skoro úplně nové kousky melodií, hrát si s ozdobami. Dokonce je to velmi vítané.

Západočeský festival J. C. F. Fischera pokračuje koncertem Sólo pro královské nástroje, kde 31. července vystoupí harfistka Barbora Plachá, varhanice Michaela Káčerková a Ensemble 18+ s barokním repertoárem děl F. X. Brixiho, G. F. Händela, D. Scarlattiho a dalších. 6. srpna se v Jáchymově představí dvojice Karel Martínek (varhany) a Ludmila Pavlová (housle) s tvorbou J. S. Bacha i pozdějších inspirací v dílech dalších skladatelů. O den později zahrají v Bečově nad Teplou cembalista Martin Hroch a houslistka Iva Kramperová koncert na podporu varhan. Poctu Vivaldimu složí 29. srpna v Krajkové Orchestrina Pangea, varhanice Kateřina Málková, violoncellista Tomáš Strašil a houslista Štěpán Ježek. Karlovy Vary budou hostit koncert 5. září, na němž společně s Komorním orchestrem Karlovarských symfoniků vystoupí cembalista Vojtěch Spurný. 10. září zavítá festival do Ostrova, kde uvede koncert k Panně Marii v podání Capella Regia Praha. Festival pak uzavře 1. října v Horním Slavkově Ensemble Inégal s programem J. C. F. Fischera, J. D. Zelenky a G. F. Händela.

Sdílet článek: