Bádání o Martinů je třeba podpořit. Na benefici ve prospěch Institutu BM zazpívá Martina Janková

Sopranistka Martina Janková spolu s barytonistou Tomášem Králem a klavíristou Ivo Kahánkem uvede na druhém benefičním koncertě ve prospěch Institutu Bohuslava Martinů ryze český program. V pondělí 28. listopadu v prostorách Kaiserštejnského paláce na Malostranském náměstí zazpívá výběr z Nových slovenských písní Bohuslava Martinů a Janáčkovu Moravskou lidovou poezii v písních.

„Hudba Bohuslava Martinů mě provází od mého mládí. Už jako malá jsem zpívala jeho Otvírání studánek. Nesmírně se těším na opětovnou spolupráci s Ivo Kahánkem, který Martinů věnoval svou doktorskou práci, a s Tomášem Králem, se kterým si hudebně velmi rozumíme a již jsme spolu natočili Ukvalskou a Moravskou lidovou poesii Leoše Janáčka. Naše spolupráce je vždy radostná a inspirující.”  Společné vystoupení těchto tří interpretů není náhodné. Jak uvedla Martina Janková, Janáčkovy písně nahráli vloni (rozhovor s Martinou Jankovou o vydaném albu zde) a Nové slovenské písně Bohuslava Martinů plánují natočit v příštím roce. „Opravdu myslím, že v tvorbě Bohuslava Martinů je spousta perel, z nichž ne všechny ještě svět docenil a já se budu aspoň svým skromným dílem snažit přispět, aby se tak v budoucnu stalo,“ říká klavírista Ivo Kahánek.

Hlavním projektem Institutu BM je vydávání všech skladeb Martinů v kritických edicích, jež se těší velkému zájmu odborné veřejnosti. Od roku 2015 již vyšly první tři svazky ve vydavatelství Bärenreiter a první z nich, Epos o Gilgamešovi, získal prestižní ocenění German Music Edition Prize za nejlepší vydání roku 2015. Finančním garantem Souborného vydání je Nadace Bohuslava Martinů. Náročný projekt však potrvá řadu desetiletí, proto plánuje Institut pořádat každý rok benefiční koncert a nabízet jednotlivé svazky k adopci.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější