Bachova životní i hudební pouť z pera sira Johna Eliota Gardinera vychází v českém překladu

John Eliot Gardiner v dětství každý den míjel jeden ze dvou autentických portrétů J. S. Bacha na schodech v domu svých rodičů. Od té doby jej studuje a provádí jeho dílo a dnes je považován za jednoho z největších žijících skladatelových interpretů. Plody tohoto celoživotního ponoření jsou předkládá ve své knize Hudba na nebeském hradě. V ní vysvětluje podrobně myšlenky, z nichž Bach čerpal, jak pracoval, jak je jeho hudba konstruována, jak dosahuje svých účinků – a co nám může říct o Bachovi jako člověku. Gardinerův literární příspěvek k bachovskému bádání připravuje v českém překladu nakladatelství Dauphin.

Hudba na nebeském hradě byla poprvé v roce 2013 pod názvem Music in the Castle of Heaven: A Portrait of Johann Sebastian Bach. Po německé, francouzské či španělské verzi této knihy nyní přichází český překlad Tomáše Jajtnera. Publikace o 704 stranách umožní nahlédnout do skladatelova myšlení, do způsobu jeho práce pohledem hudebního znalce, což následně prozrazuje mnohé o Bachovi jako člověku.

Sir John Eliot Gardiner (*1943) vystudoval historii, arabštinu a středověkou španělštinu na King’s College v Cambridge. V roce 1966 založil sbor Monteverdi Choir, v roce 1978 soubor English Baroque Soloists a v roce 1990 Orchestre Révolutionnaire et Romantique. Natočil více než 250 alb, z nichž většinu vydaly společnosti Deutsche Grammophon nebo Philips Classics. Řada nahrávek získala významná odborná ocenění, včetně dvou Grammy. Několikrát dirigoval i Českou filharmonii. Naposledy 29. listopadu 2020 na jednom z adventních koncertů bez publika.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější