Arménská hudba, jazz a barokní opera na MHF Český Krumlov

28. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov se uskuteční od 19. července do 10. srpna a již tradičně přinese žánrový mix klasiky, jazzu, muzikálu, opery i world music. Celkem 23 koncertů se uskuteční v dobových interiérech a exteriérech Státního hradu a zámku Český Krumlov i v dalších objektech města a poprvé také v kostele sv. Mikuláše ve vojenském prostoru v Boleticích.

Z osobností klasické hudby se představí houslový virtuos Ivan Ženatý (31. července) či hornista Radek Baborák s kytaristkou Miriam Rodriguez Brüllovou a Baborák Ensemble (8. srpna). Sedmesátiny oslaví houslista Bohuslav Matoušek spolu se svými žáky během gratulačního koncertu 6. srpna. Prague Philharmonia Quartet se 23. července představí společně s Janem Čenským v programu francouzské poezie i hudební tvorby 1. poloviny 20. století. Barokní divadlo pak bude hostit dvě uvedení operně-baletního představení Händelovy Terpsichory v podání souboru Musica Florea s Irenou Troupovou, Dagmar Šaškovou a Blankou Ferjentsik Wenerovou.

Take 6, foto Ed Keane Associates

Lenka Filipová nabídne v Pivovarské zahradě úpravy známých skladeb pro klasickou kytaru, lidové písně, šansony i novinky z alba Oppidum společně se svými hosty a se smyčcovým oktetem Brno Strings. Desetinásobní držitelé Grammy, vokální a capella sextet Take 6, rozezní se Severočeskou filharmonií Teplice prostor Pivovarské zahrady moderním gospelem s jazzem, soulem, funkem, R&B a popem. Spojení klasické a lidové arménské hudby s energií rocku a jazzu zprostředkuje 2. srpna společný koncert souboru The Naghash Ensemble of Armenia a smyčcové sekce Jihočeské filharmonie v Zámecké jízdárně. Arménští instrumentalisté hrající na duduk, oud, dhol a klavír spojí síly s filharmoniky, aby pod taktovkou arménsko-amerického skladatele Johna Hodiana představili hudbu založenou na duchovních textech středověkého mystického arménského básníka M’krtiche Naghashe. Jazzovou sekci doplní crossover fúze Epoque Quartet a Marek Novotný Jazz Tria.

The Naghash Ensemble of Armenia, foto naghashensemble.com

Dalším letošním crossoverovým projektem je Michael Jackson Symphony: Nejznámější hity krále popu zazní 27. července v Pivovarské zahradě v nových aranžích v podání Dashi, Nadi Wepperové, Dušana Kollára, Dušana Marka, Filharmonie Hradec Králové a Moondance Orchestra Martina Kumžáka.

Sólisté z Broadwaye Capathia Jenkins a Hugh Panaro se spolu s českými zpěváky z Divadla Broadway Michaelou Gemrotovou a Marianem Vojtkem představí 3. srpna v muzikálovém projektu Broadway meets Broadway. Závěrečný operní galakoncert s názvem To nejlepší ze světové opery přivede 10. srpna do Pivovarské zahrady Adrianu Kučerovou, Štěpánku Pučálkovou, Borise Prýgla a amerického tenoristu Richarda Troxella. Zpěváky doprovodí orchestr PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou Leoše Svárovského.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější