Anna Netrebko a Štefan Kocán: ruské drama z MET na plátna kin

V sobotu 22. dubna se v rámci Met: Live in HD do více než 2000 kinosálů v 70 zemích na celém světě včetně České republiky dostane ruské drama Evžen Oněgin. Čajkovského opera v režii Debory Warner přitahuje pozornost především díky Anně Netrebko v hlavní roli, po jejímž boku zpívá roli knížete Gremina slovenský basista Štefan Kocán.

V titulní roli rozervaného cynika Oněgina se objeví švédský barytonista Peter Mattei. V roli alternuje s polskou hvězdou Mariuszem Kwiecieńem, který se do postavy vtělil už během přenosové sezony 2013/2014. Sestavu doplní Alexej Dolgov v roli Oněginova přítele a soka, básníka Vladimíra Lenského, mladá ruská mezzosopranistka Elena Maximova coby Taťánina sestra Olga a slovenský pěvec Štefan Kocán jako kníže Gremin. Ten si podle kritiky serveru bachtrack.com „v árii, v níž vyznává lásku své ženě, téměř ukořistil celé představení pro sebe.“

[spvideo]https://www.youtube.com/watch?v=d56MMagyMXs[/spvideo] 

Obnovené představení v režii Debory Warner čerpá ve stylu i v obraze z poetiky ruského prozaika a dramatika A. P. Čechova. Všeprostupující znuděnost ruské aristokracie, tolik typická mnohá Čechovova díla, se zřetelně obráží i v jevištním podání opery. Se stylem z dob carského Ruska korespondují i stylizované kulisy scénografa Toma Pye a kostýmní výtvarnice Chloe Obolenské.

Zvláštní pozornost si zaslouží účast dirigenta Robina Ticciatiho, který se představí i v Praze během příští sezony České filharmonie. „Zázračné dítě“ z hudební rodiny, které se poprvé chopilo dirigentské taktovky už v patnácti letech, vede orchestr jistou rukou a způsobem, který uvádí odbornou kritiku v nadšení.

Sdílet článek: